Rosja zawiadamia WHO. Pierwsze przypadki nowego wirusa ptasiej grypy u ludzi

W Rosji wykryto pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka nowym wirusem ptasiej grypy A(H5N8) - poinformował Rospotriebnadzor, urząd chroniący prawa konsumentów, również w sferze zdrowia. Pracownicy fermy drobiu mieli zakazić się od ptaków.
Zobacz wideo

Szefowa urzędu Anna Popowa zapewniła, że jak dotąd wirus nie przeniósł się z człowieka na człowieka. Poinformowała też, że wirusem zakaziło się w grudniu siedmiu pracowników fermy na południu Rosji i jest to pierwszy na świecie potwierdzony przypadek zakażenia się ludzi nowym szczepem wirusa A(H5N8).

- Wszystkie siedem osób czuje się dobrze, przebieg choroby był łagodny - przekazała Popowa. Jak dodała, u wszystkich siedmiu pacjentów zaobserwowano reakcję immunologiczną na wirusa. - Na razie zaobserwowaliśmy, że nowy wirus może być przekazywany pomiędzy ptakiem i człowiekiem, pokonał barierę międzygatunkową - powiedziała Popowa.

Choć przenoszenia się wirusa pomiędzy ludźmi dotąd nie zaobserwowano, to jednak, jak zaznaczyła urzędniczka, czas pokaże, na ile szybko kolejne mutacje będą w stanie pokonać i tę barierę.

Rosja przekazała informację o pierwszym przypadku zakażenia się nowym wirusem przez człowieka do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jak dodała Popowa, rosyjscy naukowcy z centrum badawczego Rospotriebnadzoru Wektor umieścili dane na temat wirusa A(H5N8) w międzynarodowej bazie GISAID.

TOK FM PREMIUM