"Allen kontra Farrow". Ekspertka: Nagranie, w którym siedmiolatka opowiada, co zrobił jej tata, jest miażdżące

HBO w serialu dokumentalnym przypomina historię Mii Farrow i Woody'ego Allena. Aktorka oskarżyła byłego męża o molestowanie ich córki. Allen został uniewinniony, ale producenci serialu dotarli do wielu faktów, które w trakcie procesu zostały pominięte.
Zobacz wideo

"Allen kontra Farrow" to tytuł nowego serialu dokumentalnego HBO. Dzięki niemu wracamy do głośnej sprawy dotyczącej słynnego reżysera i pisarza oraz jego żony i ich najbliższej rodziny.

Ponad 30 lat temu Woody Allen miał się dopuścić molestowania swojej zaledwie wówczas 7-letniej córki Dylan. Reżyser zaprzeczał. Tłumaczył, że Mia Farrow, matka Dylan, wymyśliła wszystko w zemście za to, że porzucił ją dla adoptowanej córki Mii - Soon-Yi, która miała wtedy 21 lat.

Sąd uniewinnił wtedy Allena a Dylan uznano za niewiarygodną. Twórcy serialu wracają do procesu, wskazując błędy i pominięte wątki. Po raz pierwszy też mamy okazję zapoznać się z rozmowami telefonicznymi między Allenem i Farrow.

Zdaniem Anny Tatarskiej, dziennikarki filmowej i kulturalnej, szczególnie jeden fragment filmu robi kolosalne wrażenie. - Mianowicie nagranie Dylan, która opowiada, co zrobił jej ojciec. Wcześniej nikt tego nie publikował. Kiedy ogląda się siedmioletnią dziewczynkę, która opowiada, co robił jej tata na poddaszu domu w Connecticut, to jest to miażdżące doświadczenie - przekonywała Tatarska.

Jak dodała w filmie pojawiają się też "nowe, rzetelnie zebrane głosy ludzi z otoczenia bohaterów". - Którzy przez lata byli blisko domu Farrow oraz Allena i opowiadają o swoich obserwacjach. Często pojawiają się głosy o niepokojąco intensywnej relacji Dylan z Allenem, choć miała mieć ona podłoże neurotyczne, a nie erotyczne - według psychologa. Co wpisywałoby się w wizerunek Allena. Przy tezie, która ma wskazywać na ostateczne odkłamanie przez lata krzywionej relacji, te głosy ją podpierają - wskazywała gościni TOK FM. 

Takiej okazji, by zacząć słuchać, jeszcze nie było! Wszystkie podcasty TOK FM za 1 zł

Jak traktować filmy Allena?

Serial stawia też pytanie o to, jak zachowało się Hollywood, wiedząc o oskarżeniach ciążących na Allenie. I o to, czy można oddzielić twórcę od jego dzieła i oglądać dziś "Manhattan" i "Annie Hall" tak samo, jak kiedyś. Bo, jak mówiła Tatarska, u Allena życie prywatne i filmowe często było powiązane.

- Allen w przeciwieństwie do np. Billa Cosby'ego nie ma zarzutów od kilkunastu kobiet, ale ma jedną szalenie potworną historię. W całej te sprawie mamy do czynienia z aktorami i to mogło mieć jakieś znaczenie. W przeszłości pojawiały się sugestie, że Farrow trenowała córkę do tej "roli". Z drugiej strony przez lata ukuło się przekonanie, że artyście wolno więcej, bo tworzenie to pewien rytuał, świętość. Ta granica akceptowalności była przesuwana. W "Manhattanie" widzieliśmy dojrzałego Allena, który nawiązuje zapewne skonsumowany związek z 17-latką. Czy ktoś wtedy otwarcie mówił, że to obrzydliwe? Chyba niestety nie - wskazywała Tatarska. 

Jak traktować teraz filmy Allena?

Zdaniem Tatarskiej, każdy sam musi spróbować sobie odpowiedzieć na to pytanie. - Można kochać twórczość, a nie znosić twórców. Tak jak uważa Sarah Urist Green, kuratorka muzeum sztuki. Ona w jednym z filmików w internecie podaje zostaw pytań, który możemy sobie zadać wobec właśnie takich artystów problematycznych. Na przykład, czy ich twórczość to efekt pracy wspólnej? W przypadku Allena tak, bo jeśli wymażemy jego filmy, to przepadną fantastyczne kreacje aktorskie czy praca techników. Inne pytanie to: kto cierpi, jeżeli praca artysty będzie dostępna, czy kto zbiera owoce naszego zainteresowania tą pracą. Wydaje mi się, że to najbardziej spójny i interesujący zestaw pytań, jaki można sobie zadać. Nawet jeśli konkluzja nie będzie jasna, to sam proces myślowi może dać nam wiele ciekawych wniosków na temat twórczości, jak i danej persony - mówiła rozmówczyni Karoliny Głowackiej.

 

#metoo wszystko zmieniło

Dziś o przemocy seksualnej, której sprawcami są bogaci i wpływowi mężczyźni mówi się bardzo często. Upadek jednego z najbardziej wpływowych ludzi w Hollywood - Harveya Weinsteina - z powodu seksualnych wykroczeń zapoczątkował globalny ruch #metoo. Jeden z najpotężniejszych producentów w świecie filmu w 2020 roku został uznany za winnego przestępstwa na tle seksualnym i gwałtu po procesie, w którym zeznawało przeciwko niemu sześć kobiet. Zachowanie Wiensteina jako pierwsza opisała, w 2016 roku, aktorka Rose McGowan. Rok później ponad 70 kobiet oskarżyło Harveya Weinsteina o molestowanie seksualne. Wśród nich były m.in.: Ashley Judd, Gwyneth Paltrow i Angelina Jolie. Weinstein został wydalony z Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, order odebrała mu brytyjska królowa Elżbieta II. 

Zdaniem Tatarskiej, ta akcja wpłynęła też na powstanie filmu o Farrow i Allenie. - Powstał bardziej sprzyjający klimat. W Hollywood zaszła pewna zmiana. Pytanie jest bardziej kłopotliwe, na ile jest to zmiana szczera, a na ile tylko wizerunkowa - podkreślała Tatarska. 

Wpływowy Jeffrey Epstein

W czerwcu ubiegłego roku miał się zacząć proces 66-letniego Jeffreya Epsteina. Znany i wpływowy finansista przed jego rozpoczęciem zmarł, popełnił samobójstwo w celi. Groziło mu 45 lat więzienia.

Śledczy odkryli w rezydencjach Epsteina obsceniczne fotografie nieletniej dziewczyny, określanej jako "seksualna niewolnica" miliardera. Amerykańskie kanały telewizyjne obiegło odnalezione niedawno nagranie początku przyjęcia w 1992 roku, w którym udział wzięło 28 młodych kobiet i tylko dwóch mężczyzn: Donald Trump i Jeffrey Epstein. Przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych nazwał sprowadzone na przyjęcie kobiety "dziewczętami z kalendarza".

Epstein zaliczał do swoich znajomych również byłego prezydenta USA Billa Clintona, księcia Andrzeja - brata następcy tronu Wielkiej Brytanii i wielu celebrytów. 12 lat temu Epstein został oskarżony na Florydzie o namawianie nieletnich do prostytucji, ale udało mu się zawrzeć ugodę pozasądową, dzięki której zamiast na dożywocie skazano go tylko na 13 miesięcy więzienia.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM