Europosłowie Fideszu Orbana opuszczają grupę EPL. "Płakać za nimi nie będziemy"

Premier Węgier Viktor Orban poinformował, że europosłowie Fideszu rezygnują z członkostwa w grupie Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. To reakcja na zmianę regulaminu grupy, tak aby umożliwiał on usuwanie z niej partii członkowskich. Ocenił, że to "ewidentnie wrogie posunięciem wobec Fideszu".
Zobacz wideo

Premier Węgier Viktor Orban napisał list do szefa grupy EPL Manfreda Webera, który zamieściła w środę na Twitterze węgierska minister bez teki ds. rodzin i wiceprzewodnicząca Fideszu Katalin Novak. "Nie pozwolimy, aby nasi eurodeputowani byli uciszani lub ograniczani w możliwości reprezentowania naszych wyborców. Walka z pandemią i ratowanie życia pozostaje naszym priorytetem numer jeden. Dlatego po przyjęciu nowych zasad w grupie EPL Fidesz zdecydował się ją opuścić" - dodała Novak na Twitterze.

Jej wpis ukazał się po tym, gdy w środę grupa EPL przyjęła nowy regulamin, który pozwala na zawieszenie lub wyrzucenie z niej partii. "Podczas gdy setki tysięcy Europejczyków są hospitalizowane, a nasi lekarze ratują życie, bardzo rozczarowuje fakt, że grupa EPL jest sparaliżowana wewnętrznymi problemami administracyjnymi i próbuje wyciszyć i wyłączyć naszych demokratycznie wybranych europosłów" - napisał Orban w liście do Webera.

Ocenił, że decyzja grupy jest "ewidentnie wrogim posunięciem wobec Fideszu i naszych wyborców". "To jest antydemokratyczne, niesprawiedliwe i niedopuszczalne. Dlatego kierownictwo Fideszu zdecydowało się natychmiast opuścić grupę EPL. Nasi europosłowie będą nadal mówić w imieniu tych, których reprezentują, naszych wyborców, i bronić najlepszego interesu narodu węgierskiego" - zaznaczył.

Zatwierdzając nowy regulamin, grupa EPL zaktualizowała dotychczasowe przepisy, obowiązujące od października 2013 r. Regulamin został przyjęty kwalifikowaną większością głosów (84,1 proc.). Nowe zasady określają procedury związane z członkostwem w grupie oraz warunki, na jakich mogą mieć miejsce zawieszenia i wyłączenia z niej. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać.

Jak podał rzecznik grupy Pedro Lopez de Pablo, EPL zatwierdziła nowy regulamin 148 głosami za, przy 28 głosach przeciw i 4 wstrzymujących się. Orban zapowiedział już wcześniej, że rządzący na Węgrzech Fidesz wystąpi z frakcji EPL w europarlamencie, jeśli zostaną przyjęte zmiany w jej regulaminie. Podczas piątkowego posiedzenia za zamkniętymi drzwiami Weber i szefowie delegacji narodowych w EPL uzgodnili, że nowe przepisy umożliwiałyby zawieszanie nie tylko jednego europosła, ale też całej partii członkowskiej. Kilku europosłów powiedziało, według portalu Politico, że jeśli do tego dojdzie, zostanie zawieszona cała frakcja Fideszu.

Zmiany regulaminu zainicjowano po zawieszeniu w grudniu 2020 roku szefa grupy Fideszu w EPL Tamasa Deutscha za porównywanie wypowiedzi Webera do haseł gestapo i węgierskiej tajnej policji komunistycznej. Członkostwo Fideszu w EPL zostało zawieszone wiosną 2019 roku, europosłowie tej partii nadal zasiadali jednak we frakcji EPL w PE.

Polska opozycja komentuje wyjście Fideszu z grupy EPL. "Płakać nie będziemy"

"Pomimo gróźb Viktora Orbana grupa Europejskiej Partii Ludowej przyjęła zmianę swojego regulaminu" - napisał na Twitterze europoseł Jan Olbrycht (PO). "Wyjście FIDESZ Orbana z EPP pewnie dlatego, że i tak wszystko zmierzało do jego usunięcia. Ale to porażka europejskich elit politycznych, że trwało to tak długo. Swoboda działania Kaczyńskiego z tego się m.in. wzięła - poczucia bezkarności" - ocenił z kolei poseł KO, były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz stwierdziła w swoim wpisie, że "mentalnie, emocjonalnie i działaniami już dawno współpracownicy Orbana byli poza naszą grupą". "Oni chcieli zmienić Grupę od środka. Na szczęście się nie udało, a my od dawna mówiliśmy że jest im bliżej do PiS" - dodał europoseł PO Jan Olbrycht.

"Adieu #FIDESZ from @EPPGroup! I will not cry ("Żegnajcie Fidesz z grupy EPL, nie będę płakać") - napisała na Twitterze europosłanka PO Róża Thun.

TOK FM PREMIUM