Papież Franciszek w Iraku. "Przybywam, jako pielgrzym pokoju"
Samolot z papieżem Franciszkiem, jego współpracownikami i 75 wysłannikami mediów z całego świata, po ponad czterogodzinnym locie z Rzymu, wylądował na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie, stolicy Iraku 33. zagraniczna pielgrzymka papieża jest pierwszą od wybuchu pandemii COVID-19. Na lotnisko przybył powitać papieża premier Iraku Mustafa al-Kadhimi.
Oficjalna ceremonia powitania Franciszka odbędzie się następnie w Pałacu Prezydenckim. Papieża podejmie prezydent Iraku Barham Salih. Także w pałacu prezydenckim Franciszek spotka się z przedstawicielami irackich władz, społeczeństwa obywatelskiego, świata kultury, biznesu i korpusu dyplomatycznego, do których wygłosi swoje pierwsze przemówienie.
Na piątek zaplanowane jest również spotkanie papieża z duchowieństwem w katolickiej katedrze obrządku syryjskiego Matki Bożej Zbawienia w Bagdadzie. Świątynia ta była miejscem krwawego zamach terrorystycznego w 2010 roku, dokonanego przez dżihadystów. Zginęło wtedy 58 osób, a około 80 zostało rannych.
Pielgrzymka bez tłumów. Papież spotka się przywódcą szyitów
Podczas trwającej do poniedziałku wizyty papież pojedzie również do miasta Nadżaf, gdzie złoży wizytę przywódcy irackich szyitów, ajatollahowi Alemu al-Sistaniemu. Weźmie udział w spotkaniu międzyreligijnym na Równinie Ur. W Irbilu w Kurdyjskim Okręgu Autonomicznym odprawi mszę na stadionie. Pojedzie do Mosulu i miasta Karakosz na Równinie Niniwy, gdzie spotka się z chrześcijanami z tych, zniszczonych przez dżihadystyczne Państwo Islamskie, terenów.
W związku z pandemią pielgrzymka odbędzie się w reżimie sanitarnym. Została tak zorganizowana, aby uniknąć tłumów i wszędzie przestrzegane były reguły dystansu i obowiązek noszenia maseczek. Niemal wszyscy Irakijczycy zobaczą papieża w telewizji, a nie na ulicach. W kraju obowiązuje szereg restrykcji z powodu notowanego ostatnio wzrostu zakażeń.
Papież do Irakijczyków: Przybywam jako pielgrzym pokoju
W opublikowanym w czwartek przesłaniu do Irakijczyków Franciszek powiedział: "Przybywam jako pielgrzym, jako pielgrzym pokutujący, by błagać Pana o przebaczenie i pojednanie po latach wojny i terroryzmu, prosić Boga o pocieszenie dla serc i o uleczenie ran". - Przybywam, jako pielgrzym pokoju dążąc do braterstwa, ożywiony pragnieniem wspólnej modlitwy i wspólnego podążania, także z braćmi i siostrami innych tradycji religijnych, w duchu Ojca Abrahama, który łączy w jedną rodzinę muzułmanów, żydów i chrześcijan - stwierdził.
Podkreślił, że iraccy chrześcijanie dali świadectwo wiary podczas najtrudniejszych prób. - Nie mogę doczekać się, kiedy was zobaczę - dodał. Franciszek zapewnił, że pragnie zanieść "wyrazy serdecznej miłości całego Kościoła", który jest blisko "udręczonego Bliskiego Wschodu". - Przybywam na waszą błogosławioną i zranioną ziemię jako pielgrzym nadziei - powiedział.
DOSTĘP PREMIUM
- Kowal tłumaczy, po co Zełenskiemu pociski dalekiego zasięgu. "To bardzo prosta rzecz"
- "W garze zawrzało ponad poziom". Polska u progu buntów w więzieniach? Ekspert: Napięcie stale rośnie
- Oświadczenie Redakcji TOK FM w sprawie komunikatu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Alert RCB. "Jeśli możesz, zostań w domu!". Służby ostrzegają
- "Dziś nie płacę" i "dzida". Ale potem wracają, bo "pensja przyszła". Plaga kradzieży paliw na stacjach
- Alert RCB. W sobotę zawieje i zamiecie śnieżne. Trudne warunki na drogach
- Czy wyborcy opozycji chcą wspólnej listy? [SONDAŻ]
- Putin skleja się ze Stalinem. "Nowa tradycja w rosyjskiej propagandzie"
- Joe Biden przyleci do Polski. Kancelaria Prezydenta potwierdza
- Doświadczona, młoda, buntownicza. Platforma Obywatelska [596. Lista Przebojów TOK FM]