Unia Europejska ma zostać "strefą wolności LGBTIQ". Legutko w PE: Zróbcie UE strefą wolną dla zdrowego rozsądku

Parlament Europejski dyskutuje dzisiaj o sytuacji osób LGBT w Unii, a jutro może zdecydować, że cała Unia zostanie "strefą wolności LGBTIQ". Największe frakcje zaapelowały o wsparcie dla osób LGBTIQ i walkę z dyskryminacją mniejszości seksualnych. - Zróbcie UE strefą wolną dla zdrowego rozsądku - sugerował jednak europoseł PiS Ryszard Legutko i stwierdził, że w Polsce nie ma "stref wolnych od LGBT".
Zobacz wideo

Podczas środowej debaty w Parlamencie Europejskim największe frakcje zaapelowały o wsparcie dla osób LGBTIQ i walkę z dyskryminacją mniejszości seksualnych. Krytykowano też strefy wolne od ideologii LGBTIQ. - Jesteśmy tutaj, aby powiedzieć wszystkim ludziom LGBTIQ, że jesteśmy z nimi, że to jest też ich Europa, że w tej Europie mogą być kimkolwiek chcą być i że PE będzie bronił tego prawa - powiedziała Roberta Metsola w imieniu frakcji Europejskiej Partii Ludowej. 

Liderka socjalistów, Hiszpanka Iratxe Garcia Perez, przekonywała, że strach, przemoc i dyskryminacja to rzeczywistość, z którą na co dzień styka się wiele osób LGBTIQ w wielu częściach świata. - Wciąż mamy 70 krajów, które kryminalizują relacje między osobami tej samej płci. W UE strefy wolne od ideologii LGBTIQ, wspierane przez skrajna polską prawicę, przypominają nam o barbarzyństwach przeszłości - powiedziała.

- Przed kilkoma laty w niektórych gminach w Polsce ogłoszono strefy wolne od ideologii LGBTQI. Proszę sobie wyobrazić życie osób LGBTQI w tych gminach, proszę sobie wyobrazić życie młodego nastolatka, który odkrywa swoją tożsamość płciową w takiej gminie - mówił w imieniu Odnowić Europę europoseł Pierre Karleskind. Dodał, że rezolucja w tej sprawie, to przesłanie wobec rządu polskiego, że UE nie będzie tolerować tego podejścia.

Jednak odmienną opinię miał m.in. eurodeputowany z PiS Ryszard Legutko. - Kraje Europy Zachodniej prześcigają się w akcjach ideologicznych. Już od żłobka karmicie niemowlaki dżenderami i płynnością płci. Oficerowie ideologiczni nie wychodzą ze szkół, mediów i korporacji. Utrudniacie badania naukowe, wprowadzacie cenzurę na te tematy. Zatruwacie język i umysły polityczną poprawnością i co z tego macie? Efekt odwrotny od zamierzonego - mówił.

Następnie przytoczył statystyki dotyczące ataków na osoby homoseksualne w 2019 roku, według których w Holandii było ich 574, w Niemczech - 248, w Belgii - 163, na Litwie - 2, a w Polsce - 16. - Może powinniście tutaj mówić o Niemczech i o Belgii, a nie o Polsce i innych krajach Europy Wschodniej? Uspokójcie się ideologicznie. Dajcie ludziom żyć. Nie róbcie rewolucji - apelował Legutko. - Zróbcie Unię strefą wolną dla zdrowego rozsądku. Ja wiem, że to trudne, ale mimo wszystko polecam - stwierdził. 

- A przynajmniej nie mówcie nieprawdy. Bo jak twierdzicie, że taki kraj jak Polska, to jest kraj wrogi dla osób homoseksualnych, że u nas są "strefy wolne od LGBT", to mówicie nieprawdę. A mówienie nieprawdy to jest wstyd. Jeżeli rozumiecie jeszcze co to słowo znaczy - oświadczył europoseł PiS.

"Jest mi wstyd jako Polakowi"

Europoseł PO Andrzej Halicki powiedział, że "jest oczywistością, że gdyby we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej rządzili wyłącznie ludzie przyzwoici, nie mielibyśmy dzisiejszej debaty". - Nie musielibyśmy przyjmować oczywistej dla większości Europejczyków rezolucji. Jako Polak katolik, chrześcijanin mogę powiedzieć, co jest prawdą, a co jest propagandą - stwierdził. - Jest mi wstyd jako Polakowi, że najwyżsi ranga politycy w Polsce, także prezydent czy minister sprawiedliwości, używają języka nienawiści i wykluczenia. Jest mi wstyd, że ma to miejsce w moim kraju, przecież tak bardzo znanym z tolerancji - oświadczył. 

- Jeżeli musimy zmieniać traktaty, to zacznijmy je zmieniać. Równość małżeńska, prawo do wychowywania dzieci, ochrona przed mową i przestępstwami z nienawiści prawa do decydowania o swojej tożsamości płciowej to muszą być prawa Unii Europejskiek, to prawa każdej Europejki i każdego Europejczyka - mówiła z kolei europosłanka Sylwia Spurek.

TOK FM PREMIUM