Włochy. Wstrzymano użycie partii szczepionki AstraZeneca. "W Europie mogą być tysiące fiolek z tej serii"

W całej Europie są tysiące fiolek z zatrzymanej we Włoszech serii szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca o numerze ABV2856 - poinformowała prokuratura w mieście Siracusa, prowadząca dochodzenie w sprawie śmierci zaszczepionego tym preparatem 43-letniego żołnierza.
Zobacz wideo

W środę na Sycylii w wyniku zatrzymania pracy serca zmarł 43-letni żołnierz, służący w miejscowości Augusta. Dzień wcześniej został zaszczepiony przeciwko COVID-19 preparatem firmy AstraZeneca. Włoska Agencja Leków poinformowała, że wstrzymała szczepienia tą partią szczepionki. Śledztwo wszczęła miejscowa prokuratura. Zbadane zostaną dawki specyfiku z tej samej serii. 

Szefowa śledczych w Siracusa na Sycylii Sabrina Gambino powiedziała, że to "jest seria, która została sprzedana zarówno do Włoch, jak i do reszty Europy". - Prowadzimy dochodzenie, ale niestety nie jest to łatwe, biorąc pod uwagę liczbę osób, których dotyczy ta sprawa, Nie chcemy wywoływać alarmu, ale nasza decyzja jest podyktowana troską o ochronę zdrowia publicznego - dodała.

Problemy ze szczepionką AstraZeneca

Władze siedmiu krajów, w tym Danii, Austrii czy Norwegii, wstrzymują szczepienia przeciwko COVID-19 preparatem AstraZeneca. Decyzję podjęto po zgonie osoby, która przyjęła szczepionkę. Podejrzewa się, że specyfik może powodować zakrzepy krwi. W Polsce nie ma na razie planów wstrzymania szczepień preparatem firmy AstraZeneca. Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że obserwuje doniesienia z innych państw UE, ale na razie nic nie wskazuje na to, by zakrzepy krwi były skutkiem ubocznym podania specyfiku.

Szczepionka AstraZeneca nie była przez jakiś czas rekomendowana do szczepienia seniorów - ze względu na zbyt małą liczbę badań na temat jej skutków w tej grupie wiekowej. W Polsce Ministerstwo Zdrowia zaleca, by szczepić nią przeciw COVID-19 osoby do 69 lat.

Szczepionka firmy AstraZeneca zawiera zmodyfikowanego, niegroźnego wirusa, będącego nośnikiem mRNA. Wymaga dwóch dawek. Do jej transportu oraz przechowywania wystarcza temperatura 2-8 stopni Celsjusza; może być trzymana w zwykłej lodówce przez co najmniej przez 6 miesięcy.

TOK FM PREMIUM