Francja wstrzymuje szczepienia preparatem AstraZeneca. Decyzja ma "charakter zapobiegawczy"

Prezydent Emmanuel Macron poinformował, że we Francji wstrzymane zostaną szczepienia przeciw COVID-19 preparatem AstraZeneca. Francuzi nie będą szczepieni do oczekiwanej we wtorek rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA) w tej sprawie. Niedługo później taką samą decyzję ogłosiły władze Hiszpanii.
Zobacz wideo

Prezydent Macron powiedział, że decyzja ta ma charakter zapobiegawczy, ma jednak nadzieję, że kampania szczepień preparatem AstraZeneca zostanie szybko wznowiona, o ile "pozwoli na to opinia europejskiego regulatora (EMA)". Macron zapowiedział ponadto, że francuski rząd w ciągu kilku najbliższych dni podejmie decyzję o ewentualnym nowym lockdownie.

W Hiszpanii decyzja w sprawie wstrzymania szczepień zapadła podczas popołudniowego spotkania tzw. rady międzyterytorialnej. Wcześniej zawieszenie stosowania tego produktu ogłosiło kilka wspólnot autonomicznych tego kraju, m.in. Andaluzja i Katalonia. Według informacji przekazanej przez ministerstwo zdrowia Hiszpanii spotkanie rady, w skład której wchodzi przedstawiciel ministerstwa zdrowia oraz reprezentanci służb sanitarnych poszczególnych regionów, zostało zwołane w poniedziałek w trybie pilnym.

Również w poniedziałek szczepienia preparatem AstraZeneca zawiesiły Niemcy i Włochy. Ministerstwo zdrowia Niemiec zastosowało się do zalecenia Instytutu Paula Ehrlicha, który po nowych doniesieniach o zakrzepicy żył mózgowych w związku ze szczepieniami, uznał, że konieczne są dalsze badania. Włoska Agencja Leków poinformowała, że decyzję tę podjęto w ramach prewencji.

Kilka krajów już wcześniej zawiesiło szczepienia tym preparatem po zgłoszeniach dotyczących skutków ubocznych - najpierw w Danii i Norwegii, gdzie w kilku przypadkach po podaniu leku wystąpiły ciężkie zakrzepy krwi. Za ich przykładem poszły między innymi rządy Irlandii, Islandii, Holandii, Bułgarii, Tajlandii i Demokratycznej Republiki Konga.

EMA informowała w ubiegłym tygodniu, że nie ma wskazań, by szczepionka powodowała problemy związane z zakrzepami

TOK FM PREMIUM