Reuters: Berlin chce, by KE rozpoczęła rozmowy ws. rosyjskiej szczepionki Sputnik V

Powołując się na źródła w niemieckim rządzie, Reuters poinformował, że Berlin chce, by Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy w sprawie zakupu rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19 Sputnik V.
Zobacz wideo

"Takie negocjacje jeszcze się nie rozpoczęły" - powiedział rozmówca Reutera. Dodał jednak, że Berlin przyjąłby z aprobatą podjęcie rozmów w sprawie importu Sputnika V.

W piątek ministerstwo zdrowia Niemiec opowiedziało się za szybkim zamówieniem rosyjskiej szczepionki Sputnik V, a premier Turyngii Bodo Ramelow skrytykował rząd federalny, że zamówienia nie zostały jeszcze złożone.

Premier Bawarii Markus Soeder powiedział w czwartek, że w sprawie negocjacji na dostawy Sputnika V Europa nie powinna czekać, aż szczepionka zostanie zatwierdzona.

Rosyjskie władze już ogłosiły, że od czerwca mogą dostarczyć dawki dla 50 milionów ludzi w Unii Europejskiej. W Rosji zwiększane są możliwości produkcyjne, osiągnięto porozumienia w sprawie produkcji szczepionki w Niemczech i innych krajach europejskich.

Inspekcja w fabrykach Sputnika

We wtorek dyrektor Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke poinformowała, planuje inspekcje klinik i fabryk w Rosji odpowiedzialnych za produkcję szczepionki przeciw COVID-19.

- Planujemy inspekcje fabryk i klinik w Rosji. Jesteśmy zdecydowani, żeby stosować te same standardy w przypadku oceny szczepionki Sputnik V, jak przy każdej innej ocenie. (...) Traktujemy to bardzo poważnie - zapewniła Cooke posłów z Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego.

Przypomniała też, że Sputnik V jest jedną z trzech szczepionek (oprócz preparatów firm CureVac i Novavax), które są obecnie na etapie przyspieszonej oceny (rolling review) w EMA.

DOSTĘP PREMIUM