Białoruś. Andrzej Poczobut zatrzymany nad ranem w Grodnie

"Dziś nad ranem został zatrzymany w Grodnie członek zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut" - poinformował na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk. Białoruska władza zdecydowała się też na kolejny krok wobec Andżeliki Borys: wszczęto sprawę karną wobec szefowej ZPB za podżeganie do nienawiści na tle religijnym i narodowościowym.
Zobacz wideo

O zatrzymaniu Andrzeja Poczobuta poinformował szef KPRM - Michał Dworczyk. "Dziś nad ranem został zatrzymany w Grodnie członek zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut; człowiek prawy i pryncypialny, od lat walczący o prawa Polaków na Białorusi, wielokrotnie represjonowany przez reżim Łukaszenki" - napisał na Twitterze.

W rozmowie z TVN24 poinformował, że nad ranem "zamaskowani milicjanci weszli do mieszkania Poczobutów".

- Niestety mamy sygnały mówiące o tym, że kolejni działacze polscy mogą podlegać różnego rodzaju represjom. Zaraz po zakończeniu rozmowy będę kontaktował się z naszym konsulem, który już całą pewnością jest w drodze, aby ustalić fakty i nawiązać kontakt z milicją czy instytucją, która dokonała zatrzymania - powiedział w Polskim Radiu wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

- Po raz kolejny pokazuje to, że Alaksandr Łukaszenka w Mińsku obrały za cel po poszczególnych innych grupach. Mieliśmy do czynienia i ciągle kontynuowano politykę wobec własnego społeczeństwa białoruskiego, działaczy niezależnych i mediów, a dzisiaj jest to próba wbicia jakiegoś klina i zdestabilizowania sytuacji wokół Polaków na Białorusi. Na to nigdy nie ma zgody polskiej i na to nie ma zgody świata zachodniego - stwierdził.

Jak dodał wiceminister, wszyscy, którzy na Białorusi dopuszczają się łamania praw człowieka, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Andrzej Poczobut zatrzymany. Andżelika Borys skazana

Wczoraj (środa 24 marca) Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi została skazana na 15 dni aresztu za organizację "nielegalnej imprezy masowej". Za taką władze uznały tradycyjny doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki.

Dziś poinformowano o wszczęciu sprawy karnej wobec szefowej ZPB. Andżelice Borys zarzuca się podżeganie do nienawiści na tle religijnym i narodowościowym 

Białoruska opozycja obchodzi dziś Dzień Wolności. Święto - upamiętniające powstanie niepodległej Białorusi po traktacie brzeskim w 1918 roku - jest nieuznawane przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

Posłuchaj rozmowy Agnieszki Lichnerowicz z Andrzejem Poczobutem:

TOK FM PREMIUM