Orban ugości w Budapeszcie Salviniego i Morawieckiego. Włoska prasa: Tematem rozmów powołanie nowej grupy w PE

W czwartek w Budapeszcie lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini spotka się z premierem Węgier Viktorem Orbanem i szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim - taką wiadomość podał w poniedziałek wieczorem dziennik "Corriere della Sera".
Zobacz wideo

Według włoskiej gazety głównym tematem rozmów ma być powołanie nowej grupy w Parlamencie Europejskim i to mimo że - jak zauważa się w artykule - politycy Ligi mówią ostrożnie o "podzielaniu wartości". Mateo Salviniemu mają towarzyszyć w węgierskiej stolicy dwaj politycy Ligi: Lorenzo Fontana, były minister do spraw rodziny i osób niepełnosprawnych, a także szef delegacji tego ugrupowania w grupie Tożsamość i Demokracja w Parlamencie Europejskim - Marco Zanni.

Wcześniej przywódca współrządzącej obecnie Włochami Ligi ujawnił, że jest w kontakcie z Polakami i Węgrami, w sprawie powołania nowej grupy w Parlamencie Europejskim. Ma to związek z wyjściem Fideszu Orbana z Europejskiej Partii Ludowej. Na początku marca Salvini przeprowadził wideo-rozmowę z premierem Mateuszem Morawieckim.

Jak zauważa "Corriere della Sera", celem włoskiego polityka jest "zaoferowanie alternatywy dla Europejskiej Partii Ludowej, która przechyliła się na lewo", w nadziei, że do nowej formacji przyłączą się także delegacje z innych krajów. Mogą być jednak problemy z realizacją tych planów - zastrzega dziennik - przypominając na przykład, że trudno, by inicjatywę tę doceniła liderka prawicowego ugrupowania Bracia Włoch Giorgia Meloni, przewodnicząca Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do których należy też Prawo i Sprawiedliwość.

TOK FM PREMIUM