Czesi znoszą część obostrzeń. Wyraźnie zwolnienie tempa pandemii

Dzięki poprawiającej się sytuacji epidemicznej władze Czech zdecydowały się na pierwsze poluzowanie obostrzeń od wielu tygodni. W ostatnich dniach liczba nowych zakażeń systematycznie spada.
Zobacz wideo

Zakończenie stanu wyjątkowego oznacza automatyczny koniec godziny policyjnej i zakazu przemieszczania się między powiatami, który wprowadzono od 1 marca.

Stan wyjątkowy wprowadzony został w Czechach 5 października 2020 roku; w ubiegłym roku obowiązywał też od 12 marca do 17 maja.

Rząd zdecydował o otwarciu od 12 kwietnia sklepów z ubraniami i butami dziecięcymi. Funkcjonować też mają sklepy papiernicze. Te decyzje związane są z planowanym na ten sam dzień powrotem dzieci z najmłodszych klas do szkół, ale w systemie rotacyjnym. Połowa klas przez tydzień będzie miała naukę stacjonarną, a po tygodniu zdalną. Pozostali uczniowie będą kontynuować naukę zdalną. Ponownie otwarte zostaną przedszkola.

Rząd zdecydował również o otwarciu pralni, zakładów ślusarskich oraz targowisk, na których sprzedawane są warzywa, owoce i wędliny. Mają zostać otwarte ogrody zoologiczne i botaniczne, ale jedynie w częściach, które znajdują się na otwartej przestrzeni.

Czechy. Spada liczba zachorowań koronawirusem

Na częściowe zniesienie restrykcji wpływ mają publikowane codziennie przez resort zdrowia dane, które wskazują na wyraźnie zwolnienie tempa pandemii. Liczba reprodukcyjna "R" wskazująca ile kolejnych osób może zakazić jedna zainfekowana osoba, wynosi aktualnie 0,71 i jest najniższa od połowy stycznia. 

W piątek w Czechach odnotowano najmniej nowych przypadków zakażenia koronawirusem w dzień powszedni od 7 grudnia 2020 roku. Według informacji opublikowanych w sobotę przez ministerstwo zdrowia w szpitalach jest mniej niż 6 tys. chorych na COVID-19.

Hospitalizowanych było w sobotę rano o 400 osób mniej niż poprzedniego dnia - dokładnie 5861. Zmniejsza się też liczba pacjentów w stanie ciężkim; w piątek było ich 1287. To najlepsze wyniki od połowy lutego.

DOSTĘP PREMIUM