Wielka Brytania. Trumna z ciałem księcia Filipa spoczęła w królewskiej krypcie

Na zamku w Windsorze zaczęły się uroczystości pogrzebowe księcia Filipa, męża brytyjskiej królowej Elżbiety II. Trumna została przeniesiona z prywatnej kaplicy na zamku do specjalnie zaprojektowanego Land Rovera, którym została przewieziona do kaplicy św. Jerzego.
Zobacz wideo

W procesji za trumną szła czwórka dzieci księcia - Karol, Anna, Andrzej i Edward, trójka wnuków - William, Harry i Peter Philips, zięć Timothy Lawrence, kuzyn David Armstrong-Jones, a także członkowie personelu księcia, którzy z racji ograniczeń nie mogą uczestniczyć w nabożeństwie.

Oddzielnie od nich - królewskim Bentleyem - udała się do kaplicy Elżbieta II, która również weszła do kaplicy innym wejściem.

Wzdłuż trasy przejazdu trumny ustawiony został szpaler żołnierzy z różnych rodzajów sił zbrojnych.

Trumna jest przykryta osobistą książęcą flagą, na niej znajdują się marynarska czapka księcia i jego szabla.

O godz. 16 czasu polskiego w całym kraju miała miejsce minuta ciszy.

W kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze odbyło się nabożeństwo żałobne ku czci księcia Filipa, męża brytyjskiej królowej Elżbiety II. Jak zapowiedziano, ceremonia ukazywała niezachwianą lojalność księcia wobec królowej, długoletnią służbę narodowi i jego odwagę.

W nabożeństwie, któremu przewodził dziekan Windsoru David Conner wraz ze zwierzchnikiem Kościoła Anglii, arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym, wzięło udział tylko 30 osób, co jest maksymalną dopuszczalną liczbą w czasie epidemii, oraz czworo członków chóru.

- Z wdzięcznymi sercami pamiętamy o wielu sposobach, jakimi Jego długie życie było dla nas błogosławieństwem. Zostaliśmy zainspirowani Jego niezachwianą lojalnością wobec naszej Królowej, Jego służbą dla Narodu i Wspólnoty Narodów, Jego odwagą, męstwem i wiarą. Nasze życie zostało wzbogacone przez wyzwania, które nam stawiał, zachętę, którą nam dawał, Jego życzliwość, humor i człowieczeństwo - powiedział rozpoczynając nabożeństwo dziekan Windsoru. 

Trumna z ciałem księcia Filipa została opuszczona do królewskiej krypty w podziemiach kaplicy św. Jerzego, w której odbywało się nabożeństwo żałobne.

Pozostanie tam do śmierci jego żony, królowej Elżbiety II, po czym zostanie przeniesiona do kaplicy króla Jerzego VI, w której również obecna monarchini zostanie pochowana.

W znajdującej się też na terenie zamku kapicy spoczywaj± już ojciec monarchini Jerzy VI, jej matka oraz młodsza siostra, księżniczka Małgorzata.

DOSTĘP PREMIUM