Rosja. Blisko 1800 osób zatrzymano w związku z demonstracjami w obronie Aleksieja Nawalnego

1776 osób zostało zatrzymanych w 96 miastach Rosji w związku ze środowymi demonstracjami w obronie uwięzionego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego - podał w czwartek portal OWD-Info. Najwięcej zatrzymanych - co najmniej 805 - jest w Petersburgu.
Zobacz wideo

Demonstracje odbywały się bez zezwolenia władz. Współpracownicy Nawalnego wyznaczyli je na środę po doniesieniach, że stan zdrowia opozycjonisty bardzo się pogorszył. Nawalny od trzech tygodni prowadzi głodówkę w kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim, około 100 kilometrów od Moskwy. W ostatnich dniach został przeniesiony do szpitala więziennego we Włodzimierzu.

Uczestnicy demonstracji żądali jego uwolnienia i udzielenia mu pomocy lekarskiej. Na demonstracjach zabrzmiały też żądania uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, a także oskarżenia pod adresem prezydenta Władimira Putina i wezwania, by podał się do dymisji.

Według portalu OWD-Info w 96 miastach Rosji zatrzymano 1776. Najwięcej - co najmniej 805 w Petersburgu. Na drugim miejscu pod względem liczby zatrzymanych jest Ufa, miasto na Przeduralu, gdzie policja zabrała na komisariaty 119 osób.

W pozostałych miastach liczba zatrzymanych nie przekracza setki i np. w Moskwie jest to 29 osób.

Aleksiej Nawalny od 31 marca prowadzi głodówkę w zakładzie karnym w obwodzie włodzimierskim, około 100 km na wschód od Moskwy. Jego współpracownicy i lekarze alarmują, że jest w bardzo złym stanie i może umrzeć. W miniony poniedziałek władze zdecydowały, by przewieźć Nawalnego z kolonii karnej w Pokrowie do szpitala znajdującego się na terenie innej kolonii, we Włodzimierzu.

Rzeczniczka Aleksieja Nawalnego skazana

Kira Jarmysz rzeczniczka Aleksieja Nawalnego została wczoraj skazana na 10 dni aresztu. Sąd uznał, że wzywała do nielegalnych akcji protestu, choć nałożono na nią areszt domowy i zakazano jej używania internetu.

Jarmysz została zatrzymana pod swoim domem w środę rano, gdy wyszła po zakupy, wykorzystując zezwolenie na jednogodzinne opuszczenie mieszkania. Obrończyni opozycjonistki Wiktoria Polakowa zapewniła, że jej klientka nie używa internetu od 1 lutego br.

Rzeczniczka Nawalnego została skazana na areszt domowy w związku ze sprawą karną dotyczącą wcześniejszej demonstracji w obronie Nawalnego, która odbyła się w Moskwie w styczniu.

TOK FM PREMIUM