Indyjska mutacja koronawirusa. Kolejny światowy rekord zakażeń. Szpitalom brakuje tlenu

W ciągu ostatniej doby w Indiach liczba zakażonych koronawirusem wzrosła o 346 786 przypadków - powiadomiło w sobotę indyjskie ministerstwo zdrowia. To trzeci dzień z rzędu, kiedy Indie odnotowują światowy rekord pod względem liczby nowych infekcji. Szpitalom brakuje tlenu dla pacjentów.
Zobacz wideo

Indie "są w uścisku" szalejącej drugiej fali pandemii COVID-19 - zwraca uwagę agencja Reutera. W stołecznym Delhi, gdzie system opieki zdrowotnej jest niedofinansowany, mniej niż co cztery minuty umiera osoba zakażona koronawirusem. Władze uruchomiły samoloty wojskowe i pociągi do sprowadzenia tlenu do Delhi z odległych zakątków kraju. Telewizja pokazała ciężarówkę z tlenem, która przyjechała do szpitala Batra w stolicy, po tym jak placówka ta ostrzegła, że pozostało jej 90 minut tlenu dla 260 pacjentów.

"Proszę pomóżcie nam zdobyć tlen, dojdzie tu do tragedii" - apelował w piątek na konferencji prasowej szef rządu terytorium stołecznego Arvind Kejriwal do premiera Indii Narendry Modiego. Kryzys jest odczuwalny również w innych częściach kraju. Kilka szpitali wydało publiczne komunikaty, że nie ma tlenu medycznego. Lokalne media donoszą o nowych przypadkach zgonów zakażonych koronawirusem osób z powodu braku tlenu w miastach Dźajpur i Amritsar na północy.

Jak przypomina Reuters, Indie już w czwartek przekroczyły odnotowany dotąd w USA dobowy rekord 297 430 zakażeń koronawirusem, stając się globalnym epicentrum pandemii, która słabnie w wielu innych krajach. Choć indyjski rząd sam ogłosił, że pokonał koronawirusa w lutym, kiedy liczba nowych przypadków spadła do najniższego poziomu.

W ciągu ostatniej doby liczba zgonów w związku z COVID-19 w Indiach wzrosła do 2624 i również jest to najwyższy od początku epidemii koronawirusa wskaźnik dzienny zgonów. Krematoria w całym Delhi są pełne i zwróciły się do pogrążonych w żałobie rodzin o cierpliwość. Z uwzględnieniem najnowszych danych w Indiach do tej pory odnotowano ok. 16,6 mln przypadków infekcji koronawirusem i 189 544 zgony.

DOSTĘP PREMIUM