Czeskie media: Polska ambasada wystosowała list ws. dostępu Polek do aborcji

W czeskim Senacie trwają prace nad poprawką do ustawy dot. aborcji. Chodzi o warunki, na jakich obywatelki innych państw mogą skorzystać z zabiegu aborcji. Jak podają czeskie media, przeciwko tym zmianom miał zaprotestować polski dyplomata.
Zobacz wideo

Czeski portal respekt.cz poinformował, że polski dyplomata domagał się w liście, by nie ułatwiać Polkom dostępu do zabiegu aborcji w Czechach. Chodzi o pismo Antoniego Wardęgi, zastępcy polskiego ambasadora w Pradze, który miał zwrócić się w nim do czeskiego ministerstwa zdrowia.

Dyplomata miał wyrazić zaniepokojenie poprawką do czeskiej ustawy aborcyjnej, nad którą pracuje Senat w Pradze. Mówi ona o warunkach, na jakich kobiety z innych państw mają dokonywać aborcji w Czechach.

Wręga miał argumentować, że ułatwienie "turystyki aborcyjnej” pozwalałoby obywatelkom Polski łamać prawo obowiązujące w naszym kraju, a to byłoby „niefortunne” w kontekście relacji między Polską a Czechami.

Jak opisuje portal, na pismo odpowiedział ówczesny minister zdrowia Czech Jan Blatný, podkreślając, że jako minister ma ograniczony wpływ na prace parlamentu, a ułatwienie przeprowadzenia aborcji dla obywatelek państw członkowskich Unii Europejskiej jest zgodne z krajowym i europejskim prawem.

TOK FM PREMIUM