Szef Rady Europejskiej o pomyśle liberalizacji własności intelektualnej szczepionek: Wielu z nas uważa, że nie jest to "magiczna różdżka"

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że podczas rozmów w ramach nieformalnego szczytu UE w Porto dyskutowano o kwestii własności intelektualnej w kontekście szczepionek przeciw Covid-19.
Zobacz wideo

Wcześniej w tym materiale opublikowaliśmy nieprawdziwą informację, mówiącą, że przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił, że uczestnikom nieformalnego szczytu UE w Porto udało się wypracować porozumienie w sprawie zawieszenia patentów na produkcję szczepionek przeciwko COVID-19.

Tymczasem Michel mówił o różnicach zdań w tej kwestii. Podkreślił, że Unia pozostaje ciągu otwarta na konkretne rozwiązania, które zwiększą moce produkcyjne, a tym samym zapewnią dostawy szczepionek dla krajów biedniejszych.

- Oczywiście, dyskutowaliśmy także na temat kwestii własności intelektualnej szczepionek i liberalizacji własności intelektualnej szczepionek. Różne uczucia i opinie zostały wyrażone w tym zakresie. Jesteśmy zdeterminowani, aby wspierać wszystko, co może doprowadzić do zwiększenia globalnej produkcji i błyskawicznej dostawy szczepionek. Jednakże w krótkiej perspektywie wielu z nas uważa, że nie jest to “magiczna różdżka”, która rozwiąże wszystkie problemy. Nie trzeba tłumaczyć, że pozostajemy gotowi, aby angażować się w bardzo konkretne dyskusje. Na przykład, to jest to, co robimy w Europie od jakiegoś czasu z krajami afrykańskimi, próbujemy stymulować partnerstwa publiczno-prywatne i wsparcie ze strony europejskich instytucji, aby w sposób konkretny zwiększać możliwości produkcyjne i zapewnić dywersyfikację łańcuchów dostaw w sektorze farmaceutycznym – argumentował.

DOSTĘP PREMIUM