Szczątki niekontrolowanej chińskiej rakiety wpadły Oceanu Indyjskiego

Jak poinformowały media w Chinach, szczątki rakiety Long March/Długi Marsz 5B wpadają do Oceanu Indyjskiego. Większość jej elementów została zniszczona po ponownym wejściu do atmosfery ziemskiej.

Państwowa telewizja chińska przekazała informacje na temat fragmentów rakiety, powołując się na informacje z Biura Inżynierii Kosmicznej. Fragmenty wraku głównego silnika rakiety Długi Marsz weszły w atmosferę o 10.24 czasu pekińskiego, czyli 4.24 polskiego czasu, na południowy zachód od Cejlonu.

Chińska rakieta pędziła z prędkością 27,6 tys. km/godz

Do podobnej sytuacji doszło w ubiegłym roku, kiedy części z pierwszego lotu Long March/Długiego Marszu 5B spadły na Wybrzeże Kości Słoniowej, uszkadzając kilka budynków, ale nie powodując ofiar.

Według ekspertów prawdopodobieństwo uderzenia w zaludniony obszar na lądzie było niskie. Jednak niepewność co do rozpadu orbitalnego rakiety i dotychczasowe niepowodzenie Chin w kontrolowaniu lotów powrotnych rakiet wzbudzały niepokój.

Rakieta Długi Marsz 5B wyniosła w ubiegły czwartek na orbitę jeden z kluczowych modułów planowanej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong (Niebiański Pałac) - miała około 30 metrów wysokości i ważyła ponad 20 ton. Następnie sama weszła na tymczasową orbitę, nie było nad nią kontroli - pędziła z prędkością 27,6 tys. km/godz., okrążając Ziemię w mniej więcej 90 minut.

DOSTĘP PREMIUM