Gdzie na zagraniczny wypoczynek? Grecja inauguruje sezon turystyczny, Włochy otwierają plaże

Do podróżowania po Europie nadal potrzebne są negatywne testy na obecność koronawirusa, ale w wielu krajach osoby zaszczepione są z tego obowiązku zwolnione. Tak jest m.in. w Grecji, Czarnogórze i popularnej wśród Polaków Chorwacji.
Zobacz wideo

Dziś (14 maja) sezon inauguruje jedna z największych turystycznych potęg - Grecja. - Polscy turyści już od 19 kwietnia mogą wjeżdżać do naszego kraju, ale od 14 maja będzie to łatwiejsze, gdyż otwieramy cały sektor turystyczny i do tego czasu zniesiona zostanie znaczna część restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19 - powiedział  rozmowie z PAP minister turystyki Grecji Haris Theoharis.

Szef greckiego resortu turystyki zapowiedział, że otwarte będą wszystkie plaże, lotniska, muzea, bary, restauracje, hotele i campingi. Zniesiono także ograniczenia w poruszaniu się pomiędzy regionami Grecji. Zarówno w zamkniętej, jak i otwartej przestrzeni publicznej nadal obowiązuje noszenie maseczki, ale twarzy nie trzeba zakrywać na plażach.

Turyści z Polski, by wjechać do Grecji, muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa przeprowadzonego nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem (dotyczy to również starszych niż pięcioletnie dzieci).

Z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu zwolnione są osoby, które przeszły pełen cykl szczepień przeciwko COVID-19 preparatami:

 • ostatni zastrzyk musi być wykonany najpóźniej dwa tygodnie przed podróżą);
 • zaszczepienie trzeba potwierdzić odpowiednim dokumentem.

Grecja wpuszcza bez testów osoby zaszczepione preparatami:

 • Pfizer/BioNTech;
 • Moderna;
 • AstraZeneca;
 • J&J;
 • Sputnik V;
 • Sinovac, CanSino, Sinopharm chińskiej produkcji.

Włochy luzują obostrzenia

We Włoszech od jutra (15 maja) zostaną otwarte plaże w większości regionów kraju. Od soboty będzie można wypoczywać na plażach Ligurii, Toskanii i Apulii. Od niedzieli będą czynne plaże na Sycylii. Nadmorskie kąpieliska w innych regionach już działają albo będą niedługo uruchamiane.

Większość regionów Włoch należy obecnie do żółtej strefy ograniczeń epidemicznych. Działają w nich sklepy oraz ogródki kawiarniane i restauracyjne. Wciąż obowiązuje jednak trwająca od godz. 22 do 5 rano godzina policyjna.

Turyści z Polski przybywający do Włoch muszą przedstawić negatywny wynik testu antygenowego lub PCR. Dodatkowo trzeba przejść obowiązkową pięciodniową kwarantannę zakończoną kolejnym testem. Te zasady obowiązują jednak tylko do soboty. Oczekuje się, że Włochy wkrótce zniosą obowiązek kwarantanny dla turystów z Unii Europejskiej, co zapowiadał już m.in. szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio.

Portugalia podwyższa karę za brak maseczki i otwiera parki wodne

Rząd Portugalii wydał wczoraj (13 maja) zgodę na otwarcie parków wodnych i innych parków rozrywki. Ogłoszono też nowe zasady korzystania z kąpielisk. Podwyższono w nich m.in. minimalną karę za brak maseczki na plaży, gdy nie zachowuje się półtorametrowej odległości od innych osób. W Portugalii działają ogródki gastronomiczne i muzea.

Ograniczenia dotyczące turystów z Polski:

 • do kontynentalnej części Portugalii osoby z Polski mogą się udać jedynie z uzasadnionych powodów, którymi nie są wyjazdy turystyczne;
 • urlopowicze z Polski mogą się jednak wybrać na leżące na Atlantyku Azory i Maderę.

Test, szczepienia - regulacje dot. turystów wypoczywających na Maderze i Azorach:

 • osoby, które chcą wypoczywać na Azorach muszą przygotować negatywny wynik testu na COVID-19;
 • turyści wybierający się na Maderę mogą mieć wynik testu lub wykonać badania po już po przylocie na wyspę.

Z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu zwolnieni są:

 • zaszczepienie przeciwko COVID-19 (zaświadczenie);
 • ozdrowieńcy.

Przed wyjazdem do Chorwacji pamiętaj o teście. Albo się zaszczep

Podróżując do Chorwacji, mieszkańcy większości krajów UE, w tym i Polski, muszą mieć ze sobą negatywny wynik testu typu PCR lub niektórych testów antygenowych, nie starszy niż sprzed 48 godzin. Badanie można też wykonać bezpośrednio po przyjeździe.

Testów nie muszą przeprowadzać:

 • osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19;
 • ozdrowieńcy;
 • dzieci poniżej siedmiu lat.

Podobne zasady obowiązują Polaków przy wjeździe do Słowenii i Czarnogóry.

Niemcy. Zmiana zasad dot. kwarantanny

Nowe regulacje od wczoraj dotyczą podróżowania do Niemiec. Od 13 maja można uniknąć obowiązkowej kwarantanny nie tylko poprzez okazanie negatywnego wyniku testu, ale również zaświadczenia o przejściu COVID-19 lub zaszczepieniu się przeciwko tej chorobie jednym z zaakceptowanych w Niemczech preparatów (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson).

Hiszpania i Francja: szczepienie nie wystarcza

Turyści planujący podróż do Francji czy Hiszpanii muszą pamiętać, że z posiadania negatywnego wyniku badania na COVID-19 nie zwalania zaszczepienie się pełną dawką.

Dodatkowo, podobnie jak przy przekraczaniu większości europejskich granic, trzeba wypełnić odpowiednie oświadczenia i formularze.

Wakacje w Egipcie czy Turcji: test obowiązkowy

Polacy udający się do Turcji lub Egiptu również muszą okazać negatywny wynik badania przeprowadzonego metodą PCR w ciągu 72 godzin przed przybyciem do tych państw.

Lecąc do któregoś z najpopularniejszych kurortów tego ostatniego kraju (Hurghady, Szarm El-Szejk czy Marsa Alam), można też wykonać badanie po przylocie, na lotnisku.

W Egipcie z tego obowiązku zwolnione są dzieci do 6 lat.

Gdzie podróżować można bez testów czy kwarantanny?

Albania jest jednym z nielicznych państw świata, do którego mieszkańcy Polski mogą wjechać bez konieczności przedstawiania wyniku badania czy przechodzenia kwarantanny. Podobnie jest przy podróżach do Macedonii Północnej, a z krajów pozaeuropejskich - Meksyku, Dominikany i Kostaryki.

Kwarantanna po wjeździe do Polski

Przybywający do Polski z zagranicy są zobowiązani do odbycia 10-dniowej kwarantanny. Obowiązek ten dotyczy zarówno podróżnych przyjeżdżających z UE, jak i spoza Unii; również polskich obywateli.

Kto jest zwolniony z kwarantanny:

 • ozdrowieńcy;
 • osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19;
 • w wypadku powracających ze strefy Schengen z kwarantanny zwalnia również negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego w okresie 48 godzin przed przybyciem;
 • podróżni spoza strefy Schengen mogą uniknąć kwarantanny, poddając się badaniu bezpośrednio po wjeździe do Polski.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nadal apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

TOK FM PREMIUM