Putin: Rosja opowiada się za konstruktywnym podejściem w relacjach z Polską

Trudne kwestie w relacjach Rosji i Polski można rozwiązać, działając na zasadzie pragmatyzmu i uwzględniania interesów obu stron - ocenił prezydent Rosji Władimir Putin.
Zobacz wideo

Przyjmując na Kremlu listy uwierzytelniające od nowego ambasadora RP w Moskwie Krzysztofa Krajewskiego, rosyjski prezydent ocenił, że kontakty rosyjsko-polskie "mogłyby być bardziej produktywne".

Jak mówił Władimir Putin, "trudne kwestie w relacjach Rosji i Polski można rozwiązać, działając na zasadzie pragmatyzmu i uwzględniania interesów obu stron; Rosja opowiada się "za takim konstruktywnym podejściem".

Relacje polsko-rosyjskie. Wyrzucanie dyplomatów

Przypomnijmy, że 23 kwietnia Moskwa uznała pięciu pracowników ambasady RP za osoby niepożądane. Nakazano im opuszczenie Rosji do 15 maja.

Wcześniej - w połowie kwietnia - Polska nakazała wyjazd trzem pracownikom ambasady Rosji. Notę w tej sprawie dostał wezwany do MSZ Ambasador Siergiej Andriejew. Powodem takiej decyzji było, jak podkreśliło w komunikacie MSZ, naruszenie warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań "na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej".

"Polska w pełni solidaryzuje się z decyzjami podjętymi w dniu 15 kwietnia 2021 roku przez Stany Zjednoczone dotyczącymi polityki wobec Rosji. Wspólnie podejmowane, uzgodnione decyzje sojusznicze, to najbardziej właściwa odpowiedź na nieprzyjazne działania Federacji Rosyjskiej" - stwierdziło w oświadczeniu MSZ.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM