Ceuta. Hiszpanie deportowali do Maroka 4800 nielegalnych imigrantów
Pedro Sanchez w czasie sesji Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu, poinformował, że tylko pomiędzy wtorkowym wieczorem a środowym porankiem hiszpańskie służby przekazały władzom Maroka 800 imigrantów. W sumie do tej pory deportowano 4800 nielegalnych imigrantów.
Sanchez poinformował, że MSW w Madrycie zdecydowało się powiększyć grupę funkcjonariuszy służb policyjnych wysłanych do Ceuty do 400 osób. Przypomniał, że pierwotnie resort planował skierować tam tylko 200 policjantów i żandarmów.
W trakcie debaty premier Hiszpanii wzywał wszystkie ugrupowania parlamentarne do zachowania odpowiedzialności i do popierania hiszpańskiej racji stanu. Obiecał, że jego rząd nasili działania dyplomatyczne, aby rozwiązać kryzys migracyjny w Ceucie i Melilli, drugiej hiszpańskiej enklawie w Afryce Północnej.
Po wczorajszych wizytach w Ceucie i Melilli Sanchez wezwał władze Maroka do poszanowania nienaruszalności granic. Z kolei zastępczyni premiera - wicepremier Carmen Calvo - porównała bierność marokańskich służb granicznych do aktu agresji.
Ceuta. Premier Sanchez wygwizdany
Premier Hiszpanii został wczoraj wygwizdany i zelżony przez kilkusetosobową grupę mieszkańców Ceuty, północnoafrykańskiej enklawy tego kraju, podczas wizyty związanej z kryzysem migracyjnym w regionie. Według rządu w ciągu ponad 24 godzin dotarło tam 8 tys. nielegalnych imigrantów z Maroka.
Rozjuszony tłum oczekujący w kilku miejscach Ceuty skandował wobec premiera obraźliwe słowa i gwizdał. Część manifestantów niezadowolonych z polityki rządu Sancheza rzucała też przedmiotami w kolumnę aut premiera i kopało pojazdy.
W opublikowanych w sieciach społecznościowych filmach z wizyty Sancheza w Ceucie uczestnicy protestu tłumaczyli, że zalew tej enklawy przez imigrantów z Maroka to efekt zbyt pobłażliwej polityki migracyjnej centrolewicowego rządu w Madrycie.
Od poniedziałku do Ceuty dotarło według oficjalnych danych rządu Hiszpanii ponad 8 tys. nielegalnych imigrantów, w większości obywateli Maroka. Zazwyczaj przybywali oni tam wpław.
Według środowego wydania dziennika El Mundo współudział w nienotowanym wcześniej zalewie Ceuty nielegalnymi przybyszami miały policyjne służby marokańskie, które ułatwiały imigrantom przedostanie się do hiszpańskiego miasta.
-
Gdzie jest Adrian Klarenbach? Nieoficjalnie: Gwiazdor TVP zawieszony. Poszło o posła Zjednoczonej Prawicy
-
Szef Lasów Państwowych rusza na "wielką batalię wyborczą" z rządem. "Władza próbuje prywatyzować państwo"
-
Koniec protestu osób z niepełnosprawnościami. Posłanka Hartwich przekazała, kiedy opuszczą Sejm
-
Min. Moskwa chce zabierać paszporty krytykom PiS-u. "Putin też by chciał, żeby Nawalny wyjechał"
-
PiS plus Konfederacja równa się kolejny rząd? "Ona będzie Solidarną Polską do kwadratu"
- "Babciowe". Donald Tusk obiecuje nowe świadczenie. "Nikt na tym nie traci"
- Robert Lewandowski o "aferze premiowej". Zaskoczył kibiców
- PiSowscy wujowie - co mówią, co myślą? I czy waloryzacja 500 plus to będzie "game over" dla opozycji
- Ktoś odważy się aresztować Putina? Na pewno nie Węgry. "Sygnał dla świata"
- Miesiączka, podpaski, tampony - przestań się wreszcie wstydzić! Czy urlop menstruacyjny jest możliwy w Polsce