Paszporty szczepionkowe. Jest porozumienie państw UE. "W sam raz na wakacje"

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Rady UE osiągnęli w czwartek wstępne porozumienie w sprawie unijnego cyfrowego certyfikatu Covid, czyli tzw. paszportu szczepionkowego, który ma umożliwić swobodny przepływ osób w Europie podczas pandemii - poinformowało biuro prasowe PE.
Zobacz wideo

"Zielone światło dla unijnego certyfikatu cyfrowego COVID. W sam raz na letnie wakacje od 1 lipca" - napisała na Twitterze Ana Ascencao e Silva, rzeczniczka portugalskiej prezydencji.

"Certyfikat będzie dostępny w formacie cyfrowym lub papierowym. Będzie potwierdzać, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, ma negatywny wynik testu lub przeszła chorobę. (...) Wspólne ramy unijne umożliwią państwom członkowskim wydawanie certyfikatów, które będą następnie akceptowane w innych krajach UE" - czytamy w oświadczeniu. Rozporządzenie UE dotyczące cyfrowego certyfikatu Covid powinno obowiązywać przez 12 miesięcy.

Komisja Europejska zobowiązała się zmobilizować co najmniej 100 mln euro w ramach Instrumentu Wsparcia Kryzysowego na zakup testów na Covid-19. Negocjatorzy uzgodnili też, że w razie potrzeby należy uruchomić dodatkowe fundusze na ten cel.

Zgodnie ze wstępnym porozumieniem, państwa członkowskie UE nie powinny nakładać dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu w związku z pandemią Covid-19 po wprowadzeniu certyfikatów, "chyba że są one konieczne do ochrony zdrowia publicznego". O ewentualnych takich środkach należy powiadomić inne państwa członkowskie i KE najpóźniej z 48-godzinnym wyprzedzeniem - uzgodnili negocjatorzy.

Państwa członkowskie powinny honorować świadectwa szczepień wydawane w innych państwach członkowskich dla osób zaszczepionych preparatami zatwierdzonymi do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Do państw członkowskich będzie należało podjęcie decyzji, czy akceptują również świadectwa szczepień innymi szczepionkami wymienionymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

"Chociaż osiągnięte dzisiaj porozumienie nie spełnia wszystkich postulatów PE, oznacza jednak z pewnością znaczny postęp dla milionów obywateli UE. Unijny cyfrowy certyfikat Covid przywróci swobodny przepływ osób w UE, ponieważ państwa członkowskie zaczną znosić ograniczenia swobodnego przemieszczania się w całej Europie" - powiedział na konferencji prasowej w czwartek przewodniczący parlamentarnej komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Juan Fernando Lopez Aguilar.

Polska gotowa

Kilka godzin wcześniej rzecznik rządu Piotr Muller zapewniał, że "polski system informatyczny jest gotowy na wprowadzenie europejskiego paszportu covidowego".

Jak dodał, Polska - razem z innymi państwami Wspólnoty - bierze udział w pilotażu certyfikatu. Ten ma zawierać informacje o zaszczepieniu, przechorowaniu COVID-19 lub aktualnym wyniku testu na obecność koronawirusa. - Każdy z nas może zainstalować na swoim telefonie aplikację mObywatel. Tam znajduje się informacja i specjalny QR kod, który pozwala udowodnić, że jest się zaszczepionym - mówił rzecznik. 

TOK FM PREMIUM