Koniec zawieszenia broni między Izraelem i Hamasem? W Jerozolimie dochodzi do starć

Na terenie meczetu Al-Aksa w Jerozolimie dochodzi do rozproszonych starć między palestyńskimi demonstrantami a izraelską policją - informuje agencja Associated Press. W nocy zaczęło obowiązywać zawieszenie broni między Hamasem a Izraelem.
Zobacz wideo

Po piątkowych modlitwach w meczecie grupa kilkuset Palestyńczyków zorganizowała demonstrację, podczas której powiewały flagi Palestyny i Hamasu. Nie jest jasne, co doprowadziło do konfrontacji. Palestyńczycy rzucali w policję kamieniami, a funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym - relacjonuje AP.

Meczet Al-Aksa, jedna z najważniejszych świątyń muzułmańskich na świecie, położony jest na Wzgórzu Świątynnym, które jest również świętym miejscem dla żydów. Gwałtowne starcia na jego terenie były jedną z przyczyn wybuchu 10 maja konfliktu.

Zawieszenie broni

O godz. 2.00 w nocy z czwartku na piątek (1.00 czasu polskiego) weszło w życie wynegocjowane i ogłoszone w czwartek zawieszenie broni między Izraelem i Hamasem.

Od 10 maja, czyli od dnia rozpoczęcia walk między Izraelem a Hamasem, zginęło 232 Palestyńczyków, w tym 65 dzieci i 39 kobiet, a ponad 1700 osób zostało rannych. Izrael twierdzi, że zabił co najmniej 160 bojowników w Gazie. Po stronie izraelskiej zginęło 12 osób. Ostatnią odsłonę konfliktu między Izraelem i Hamasem poprzedziły gwałtowne starcia palestyńskich demonstrantów z izraelską policją w Jerozolimie. Wybuchły one po zapowiedzi budowy nowych osiedli żydowskich na terenach okupowanych i wysiedleń ludności palestyńskiej.

TOK FM PREMIUM