Służby specjalne Białorusi i Rosji będą walczyć z "destrukcyjnym wpływem Zachodu"

"Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) Białorusi i Służba Wywiadu Zagranicznego Rosji (SWR) będą wspólnie przeciwdziałać destruktywnym działaniom Zachodu" - oświadczyli szefowie obu służb we wspólnym komunikacie.
Zobacz wideo

"SWR i KGB w duchu tradycyjnie bratnich relacji porozumiały się o prowadzeniu wspólnych działań, mających na celu przeciwdziałanie destrukcyjnej działalności Zachodu, mającej na celu destabilizację sytuacji politycznej oraz społeczno-ekonomicznej na terenie państwa związkowego (Białorusi i Rosji PAP)" napisano w komunikacie, wydanym po spotkaniu w Witebsku szefa KGB Iwana Cierciela i dyrektora SWR Siergieja Naryszkina.

O rozmowach białorusko-rosyjskich poinformowała agencja Interfax-Zachód.

W czasie spotkania szefowie służb specjalnych omówili "wyniki i perspektywy współdziałania w zakresie obrony interesów narodowych Rosji i Białorusi w warunkach agresywnej polityki USA i krajów Zachodu na kierunku rosyjskim i białoruskim".

Strony zamierzają skonsolidować wysiłki, by wzmocnić potencjał Moskwy i Mińska wobec nowych wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa związkowego poinformowano.

Przypomnijmy, że blisko tydzień temu (28 maja) w Soczi doszło do spotkania przywódcy Rosji i Białorusi. Do rozmów Władimira Putina z Alaksandrem Łukaszenką doszło m.in. na luksusowej łodzi należącej do rosyjskiego prezydenta. Panowie rozmawiali o pomocy finansowej dla Białorusi, a Alaksandr Łukaszenka oskarżył Zachód o próby "zdestabilizowania" sytuacji w jego kraju.

Zakaz dla białoruskich samolotów?

Ambasadorowie państw Unii Europejskiej mają w piątek dać zielone światło dla zakazu lądowania na lotniskach w UE dla wszystkich białoruskich przewoźników lotniczych - przekazało PAP źródło unijne.

Przywódcy UE na niedawnym szczycie w Brukseli zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego, jak również sankcji gospodarczych na Białoruś. Zdecydowali też, że unijna przestrzeń powietrzna ma zostać zamknięta dla białoruskich linii lotniczych.

Podjęte wówczas decyzje mają jednak charakter polityczny i żeby zaczęły obowiązywać, muszą zostać przełożone na język prawny. Oznacza to przygotowanie odpowiednich unijnych rozporządzeń i przyjęcie ich na poziomie Rady UE w ramach unijnych procedur w Brukseli.

Decyzje Unii to pokłosie sprawy zmuszenia przez Białoruś do lądowania w Mińsku zarejestrowanego w Polsce samolotu linii Ryanair, który leciał z Aten do Wilna. Znajdujący się na pokładzie maszyny białoruski opozycyjny dziennikarz Raman Pratasiewicz został aresztowany.

Przed tygodniem Polska podjęła decyzję o zakazie wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów użytkowanych przez białoruskich przewoźników.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM