Białoruskie samoloty nie wlecą do Unii Europejskiej. Nieoficjalnie: zakaz ma obowiązywać od północy

Ambasadorowie państw Unii Europejskiej dali w piątek zielone światło dla zakazu przelotów przez przestrzeń powietrzną Unii Europejskiej i zakazu lądowania na lotniskach w UE dla wszystkich białoruskich przewoźników lotniczych - przekazało PAP źródło unijne.
Zobacz wideo

W kolejnym kroku, aby decyzja zaczęła obowiązywać, musi zostać przyjęta w tzw. procedurze pisemnej przez Radę Unii Europejskiej. Z informacji PAP wynika, że stanie się to jeszcze w piątek. Jeśli tak będzie, to decyzja wejdzie w życie następnego dnia po publikacji, czyli samoloty białoruskich przewoźników nie wlecą w przestrzeń powietrzną Unii Europejskiej od północy w sobotę. 

Przywódcy UE na niedawnym szczycie w Brukseli już zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego, jak również sankcji gospodarczych na Białoruś. Zdecydowali też, że unijna przestrzeń powietrzna ma zostać zamknięta dla białoruskich linii lotniczych. Jednak podjęte wówczas decyzje miały charakter polityczny i żeby zaczęły obowiązywać, muszą zostać przełożone na język prawny. Oznacza to przygotowanie odpowiednich unijnych rozporządzeń i przyjęcie ich na poziomie Rady UE w ramach unijnych procedur w Brukseli. 

Przypomnijmy, że 23 maja samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny. Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano tam Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za ekstremistyczny, oraz jego partnerkę Sofiję Sapiegę. Z ponad ośmiogodzinnym opóźnieniem samolot dotarł do Wilna.

Działania Białorusi potępiło wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, terroryzm państwowy i porwanie samolotu.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM