Izrael. Nowy rząd zatwierdzony dzięki chorej posłance, która głosowała na leżąco

Posłanka Partii Pracy, Emili Moati, przybyła karetką do izraelskiego parlamentu w niedzielę wieczorem na głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu i oddała głos leżąc na podłodze izby. Dzięki temu 60 głosami za i przy 59 przeciw Kneset odsunął od władzy rządzącego od 12 lat Benjamina Netanjahu.

36. rząd w historii Izraela został zatwierdzony większością zaledwie jednego głosu. Jako że każda nieobecność mogła zadecydować o losach nowego gabinetu, na posiedzeniu Knesetu pojawili się wszyscy posłowie, nawet ci z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Moati w zeszłym tygodniu przeszła zabieg punkcji lędźwiowej i z powodu wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego musi przebywać w pozycji leżącej. Jej biuro poselskie udostępniło mediom fotografię, na której leży ona na podłodze sali Knesetu, podpierając rękami głowę.

Nowo spiker (przewodniczący) Knesetu Miki Lewi zdecydował się nie wygłaszać przygotowanego przemówienia, by przyspieszyć kluczowe głosowanie i pozwolić Moati opuścić zgromadzenie. - To nie jest taka oczywista rzecz i nie jest to sprawa trywialna - powiedział Lewi, gdy został wybrany. - Moati przyjechała karetką na głosowanie i chcemy ją ewakuować z powrotem, rezygnuję z przemówienia i dziękuję za zaufanie - dodał.

Koniec ery Netanjhau 

Zatwierdzenie przez Kneset nowego rządu oznacza odsunięcie od władzy w Izraelu Benjamina Netanjahu, który był premierem przez 12 lat. Naftali Benet ma być szefem rządu do września 2023 roku, a następnie ma zostać zastąpiony przez Jaira Lapida, wywodzący się z centrowego ugrupowania Jesz Atid (hebr. Jest Przyszłość).

Do koalicji weszło osiem partii - prawicowych, centrowych i lewicowych, w tym po raz pierwszy w historii Izraela ugrupowanie reprezentujące mniejszość arabską, stanowiącą ponad 20 proc. ludności Izraela. Większość z nich nie jest ze sobą związana ideologicznie, a wszystkie łączy to, że odmówiły przyłączenia się do gabinetu kierowanego przez Netanjahu.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM