"Lancet" ostrzega: Igrzyska w Tokio mogą przyczynić się do rozprzestrzenienia koronawirusa

Brytyjskie czasopismo medyczne "Lancet" wezwało do globalnych rozmów na temat organizacji igrzysk w Tokio w czasie pandemii COVID-19 i skrytykowało międzynarodowe organizacje ds. zdrowia za milczenie w tej sprawie - poinformowała japońska agencja Kyodo.

"Niezabieranie głosu na ten temat przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i inne organizacje jest próbą odbicia odpowiedzialności, ponieważ Igrzyska mogą przyczynić się do rozprzestrzenienia koronawirusa w Japonii i innych krajach" - ocenił "Lancet" w sobotnim artykule redakcyjnym.

Według autorów tekstu niewymaganie szczepień przeciw COVID-19 i zgromadzenie w jednym miejscu ok. 15 tys. sportowców, a także wielu urzędników, członków ekip i dziennikarzy z całego świata może przyczynić się do powstania nowych ognisk choroby, gdy uczestnicy wrócą do swoich krajów.

"Pandemia COVID-19 i bezpieczeństwo w czasie Igrzysk dotyczą wszystkich krajów, tymczasem dyskusje ograniczały się w dużej mierze do MKOl i japońskiego rządu. Ryzyko związane z Igrzyskami oraz zarządzanie nim wymaga szerokiego nadzoru i zatwierdzenia" - ocenił "Lancet".

Do rozpoczęcia IO, które z powodu pandemii koronawirusa przesunięto o rok, pozostał nieco ponad miesiąc, a w Tokio i dużej części Japonii wciąż obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony w celu opanowania czwartej fali pandemii. Japońscy eksperci wyrażali obawy związane z organizacją zawodów, a większość japońskiego społeczeństwa opowiada się za ich ponownym przełożeniem lub odwołaniem.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski i japoński rząd twierdzą, że są w stanie zapewnić wystarczające bezpieczeństwo Igrzysk przy pomocy reżimu sanitarnego. Twierdzenia te zakwestionował jednak niedawno japoński wirusolog doradzający rządowi w sprawie pandemii Hitoshi Oshitani, który ocenił, że bezpieczne Igrzyska są niemożliwe do zorganizowania.

IO w Tokio zaczną się 23 lipca.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM