Japonia. Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem wśród przybywających na IO w Tokio

Japońskie władze informują o pierwszym wykrytym zakażeniu koronawirusem wśród ekip sportowych przybywających na Igrzyska w Tokio. Dodatni wynik testu po wjeździe do Japonii miał członek ekipy narodowej z Ugandy - podał dziennik "Asahi Shimbun".

Gazeta poinformowała, że wszystkich dziewięciu członków ugandyjskiej ekipy przyjęło przed wylotem do Japonii dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca. Wszyscy przedstawili również zaświadczenia o ujemnych wynikach badań wykonanych przed wylotem z Ugandy. Na lotnisku Narita w pobliżu Tokio poddano ich testom antygenowym i w przypadku jednego członka ekipy wynik był niejednoznaczny. Następnie test PCR potwierdził u niego zakażenie i według agencji Kyodo nie został on wpuszczony do Japonii.

W ugandyjskiej ekipie jest bokser, ciężarowiec, pływak i trenerzy pisze Asahi Shimbun. Zespól z afrykańskiego kraju przybył do Japonii jako drugi, po australijskiej drużynie softballu.

IO w Tokio. Obawy nie tylko mieszkańców

Tymczasem 86 proc. Japończyków obawia się, że IO w Tokio doprowadzą do ponownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w stolicy kraju, a ponad 30 proc. opowiada się za odwołaniem zawodów - wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Kyodo.

Nie tylko mieszkańcy mają obawy, czy organizowanie przesuniętych o rok IO, jest bezpieczne. Blisko miesiąc temu gazeta "Asahi Shimbun", która jest oficjalnym sponsorem imprezy, napisała, że organizacja igrzysk jest zbyt dużym zagrożeniem w sytuacji pandemii

IO mają się zacząć 23 lipca. Komitet organizacyjny pokazał w niedzielę dziennikarzom wioskę olimpijską, w której na czas Igrzysk zamieszkać ma około 18 tys. sportowców i członków ekip. W wiosce stosowane mają być surowe reguły przeciwepidemiczne, między innymi zakaz spożywania alkoholu poza pokojami.

Zerwano również z tradycją i sportowcom nie będą rozdawane prezerwatywy w czasie Igrzysk, lecz dopiero, gdy będą opuszczać Japonię. Według organizatorów prezerwatywy rozdawano od Igrzysk w Seulu w 1988 roku, by promować wiedzę na temat zapobiegania zakażeniom wirusem HIV.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM