Komisja Europejska wyraża swą solidarność z Polską w związku z cyberatakiem

Komisja Europejska przekazała PAP, że wyraża swą solidarność z Polską w związku z cyberatakiem. Jej zdaniem działania cybernetyczne skierowane przeciwko Polsce pokazują potrzebę zwiększenia wysiłków UE na rzecz zapobiegania zagrożeniom cybernetycznym.

"Wyrażamy solidarność z Polską i innymi ofiarami tego cyberataku. Te złośliwe działania cybernetyczne skierowane przeciwko Polsce są kolejnym przykładem szybko zmieniającego się krajobrazu cyberzagrożeń i pokazują potrzebę zwiększenia wysiłków UE na rzecz zapobiegania zagrożeniom cybernetycznym, odstraszania i reagowania na nie" - przekazał PAP rzecznik Komisji Europejskiej.

Rzecznik dodał, że Wspólna unijna strategia bezpieczeństwa cybernetycznego 2020 oraz zbliżające się uruchomienie wspólnej jednostki cybernetycznej (ang. Joint Cyber Unit) pozwolą UE lepiej chronić unijne rządy, przedsiębiorstwa i obywateli.

Dzisiejsze stanowisko to odpowiedź na dokument z informacjami na temat cyberataku, który otrzymała od Polski Komisja Europejska.

PAP w sobotę (19 czerwca) poinformowała, że w tym tygodniu sprawą cyberataków zajmą się prawdopodobnie "najwyższe ograny NATO".

Afera mailowa

Od kilkunastu dni wiadomości wysyłane z prywatnych skrzynek są publikowane na rosyjskim komunikatorze - Telegram. W minioną środę w tej sprawie odbyło się niejawne posiedzenie Sejmu, gdzie z cyberataków na członków rządu miał tłumaczyć się premier Morawiecki. 

Tydzień wcześniej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował o hakerskim ataku na skrzynkę mailową i media społecznościowe jego i jego żony. Ocenił, że "z całą pewnością można stwierdzić, iż celem tego typu cyberataków jest dezinformacja".

DOSTĘP PREMIUM