Polska przegrywa ze Szwecją i żegna się z Euro 2020

Wynikiem 3:2 dla Szwedów kończy się mecz Szwecja - Polska na Mistrzostwach Europy. Tym samym Polska odpada z turnieju Euro 2020.

Po pierwszej połowie Polska przegrywała ze Szwecją 0 do 1. Gola - już w drugiej minucie meczu - strzelił  Emil Forsberg.

Blisko bramki dla Polaków było z kolei w 17. minucie spotkania. Robert Lewandowski dwukrotnie - po strzałach główką - uderzył w poprzeczkę bramki Szwedów. Piłka do siatki niestety nie wpadła.

Druga połowa też nie zaczęła się dla Polaków najlepiej. W 59. minucie meczu gola dla Szwedów ponownie zdobył Emil Forsberg. Polska przegrywała ze Szwedami 0 do 2.

Zła passa zaczęła odwracać się w 61. minucie spotkania, kiedy to gola dla biało-czerwonych zdobył Robert Lewandowski. W 84. minucie Lewandowski strzelił drugą bramkę.

W doliczonym czasie gry trzecią bramkę dla Szwecji zdobył Viktor Claesson. Gol ten ostatecznie przekreślił szansę Polaków na wyjście z grupy.

Tylko wygrana wchodziła w grę

W porównaniu do meczu z Hiszpanią trener Polaków Paulo Sousa dokonał jednej zmiany - do składu biało-czerwonych po przerwie za dwie żółte kartki (w konsekwencji czerwoną) wrócił Grzegorz Krychowiak. Nie ma natomiast kontuzjowanego Jakuba Modera.

Żeby dostać się do 1/8 finału Polacy musieli wygrać ze Szwedami. Żadna inna opcja (np. remis) nie wchodziła w grę. Nasz zespół - po dwóch kolejkach grupy, czyli przed meczem ze Szwecją - miał jeden punkt.

Wcześniej Polska przegrał ze Słowacją 1:2 (gola w 46. minucie strzelił Karol Linetty) i zremisowała z Hiszpanią 1:1 (tu gola strzelił Robert Lewandowski w 54. minucie).

Szwecja już przed meczem z Polską była pewna, że wyjdzie z grupy. Po dwóch kolejkach w tabeli grupy E prowadziła z czterema punktami.

Mistrzostwa inne niż zwykle

Tegoroczne Mistrzostwa Europy w piłce nożnej nie są takie, do jakich wielu zdążyło się przyzwyczaić. Po pierwsze - są rozgrywane w roku nieparzystym, po drugie gospodarzem jest nie jedno czy dwa kraje, ale aż 11 różnych miast w całej Europie. Pierwotnie ME miały zostać rozegrane w ubiegłym roku, ale z powodu pandemii COVID-19 UEFA zdecydowała się przenieść na 2021.

Polska występuje w ME dopiero po raz czwarty. Dotychczas biało-czerwoni dwukrotnie odpadli po fazie grupowej. Awans do ćwierćfinału pięć lat temu był największym sukcesem Polaków w piłkarskich ME.

Najnowsze wiadomości, analizy i wiele innych informacji w związku z Mistrzostwami Europy w audycji "Jeszcze więcej euro" w TOK FM - zachęcamy do słuchania!