BBC: Raman Pratasiewicz i jego partnerka zostali przeniesieni do aresztu domowego

Białoruski opozycyjny dziennikarz Raman Pratasiewicz i jego partnerka Sofia Sapiega przeniesieni do aresztu domowego - poinformowało BBC.
Zobacz wideo

Sekcja rosyjska BBC poinformowała w piątek, że białoruski opozycyjny dziennikarz i bloger Raman Pratasiewicz został przeniesiony wraz ze swoją partnerką Sofią Sapiegą z aresztu do aresztu domowego. - Pratasewicz przebywa obecnie w wynajętym mieszkaniu w Mińsku - powiedział BBC ojciec Ramana, Dmitrij Pratasewicz. Ale zaznaczył, że władze nadal nie udzielają rodzinie żadnych informacji.

Ambasada Rosji potwierdziła, że Sapiega jest w areszcie domowym. Ojczym Sapiegi powiedział BBC, że przeniesienie zaskoczyło jej rodziców i że kobieta mieszka teraz sama w wynajętym mieszkaniu w Mińsku.

"Raman Pratasiewicz i Sofia Sapiega są w areszcie domowym, ale nadal są zakładnikami reżimu Łukaszenki" - napisała na Twitterze liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

Raman Pratasiewicz przebywał w białoruskim areszcie od 23 maja - czyli od uprowadzenia go z pokładu samolotu linii Ryanair. Samolot ten, przypomnijmy, leciał z Aten do Wilna. Przyczyną lądowania miała być informacja o bombie na pokładzie, która po sprawdzeniu samolotu nie potwierdziła się.

Kilkanaście dni temu Pratasiewicz pojawił się na konferencji prasowej wysokich oficjeli reżimu Aleksandra Łukaszenki. Zapewniał, że czuje się dobrze i nie jest torturowany. W zapewnienia te nie wierzyli jednak m.in. pozostali białoruscy opozycjoniści, według których dziennikarz został do tego zmuszony.

Jedna z opozycyjnych dziennikarek Taccjana Karawiankowa przyznała wprost, że nie wierzy w jego słowa. - Szczerze panu współczuję. Wyobrażam sobie, co mogli z panem zrobić. Proszę to wytrzymać - powiedziała w obecności urzędników.

DOSTĘP PREMIUM