"Ziobro przegrywa z polskimi sędziami". Trybunał w Strasburgu nakazał Polsce wypłatę odszkodowań

Polska naruszyła konwencję praw człowieka - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Chodzi o sprawę dwojga sędziów z Kielc - Aliny Bojary i Mariusza Brody. ETPC nakazał Polsce wypłatę odszkodowania - po 20 tys. euro.
Zobacz wideo

Sędziowie Alina Bojara i Mariusza Broda byli - do początku 2018 roku - wiceprezesami kieleckiego sądu okręgowego. Decyzją ministra sprawiedliwości zostali ze stanowisk odwołani. Tak jak blisko 150 innych prezesów i wiceprezesów sądów w całym kraju. Bez podania przyczyn i możliwości złożenia odwołania od decyzji.  - Powodem wniesienia skarg było bezprawne odwołanie nas bez wskazania, a nawet zaistnienia jakichkolwiek przyczyn – mówiła w sierpniu 2020 roku sędzia Bojara, w rozmowie z kielecką "Gazetą Wyborczą".

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że w ich wypadku doszło do naruszenia art. 6 konwencji praw człowieka, czyli prawa do sądu.

"Zbigniew Ziobro przegrywa z polskimi sędziami. Pamiętacie jak ZZ zwalniał „faksem" prezesów sądów? (75 prezesów i 73 wiceprezesów). Dziś ETPCz uznał, że narusza to art. 6 Konwencji. Zasadza kwoty po 20.000 Euro dla sędziów Broda i Bojara z Kielc" - poinformowała na Twitterze mec. Sylwia Gregorczyk-Abram.

Sędziów z Kielc przed ETPC reprezentowali mec. Sylwia Gregorczyk-Abram (współautorka podcastu Na prawo patrz w TOK FM) oraz  mec. Jacek Dubois.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM