Podróże czas zacząć? Dziś wchodzi w życie Unijny Certyfikat COVID-19. "Nie rozwiąże wszystkich problemów"

- Na pewno wprowadzenie Unijnego Certyfikatu COVID-19 znacznie ułatwi podróżowanie w krajach należących do Unii Europejskiej, natomiast nie rozwiąże wszystkich problemów - mówił w TOK FM Piotr Henicz, wiceprezes Zarządu Polskiej Izby Turystyki. Unijne dokumenty wchodzą w życie właśnie dziś. W czym nam pomogą?
Zobacz wideo

Od dziś (czwartek) Unijny Certyfikat COVID-19 działa już w całej Unii Europejskiej. Dokument zawiera informacje o szczepieniu przeciwko koronawirusowi, przebyciu choroby lub o negatywnym wyniku testu, który został wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin. Certyfikat ma ułatwić przekraczanie granic, ale też bezpieczne korzystanie z różnych usług.

Czy to oznacza, że będzie można już wszędzie latać do woli? - Bardzo chciałbym, żeby tak było, ale niestety tak nie będzie - powiedział w audycji "TOK360" Piotr Henicz, wiceprezes Zarządu Polskiej Izby Turystyki. - Na pewno wprowadzenie Unijnego Certyfikatu COVID-19 znacznie ułatwi podróżowanie w krajach należących do Unii Europejskiej, natomiast nie rozwiąże wszystkich problemów - dodał.

Gość naszego radia przypominał, że certyfikat będzie obowiązywał w krajach strefy Schengen. - A  przecież poza nią jest bardzo wiele państw, do których Polacy chętnie wyjeżdżają na wakacje od lat [np. Egipt czy Turcja - red.] i tam ten dokument nie będzie już obowiązywał - uczulał.

Henicz zwracał też uwagę na fakt, iż pełna wartość nowego certyfikatu będzie dotyczyła jedynie osób w pełni zaszczepionych oraz ozdrowieńców. - Gorsza sytuacja będzie z osobami, które otrzymają certyfikat na podstawie testu wykonanego 48 godzin przed wyjazdem, ponieważ już po tych 48 godzinach ten certyfikat straci ważność. A musimy pamiętać, że dokument ten będzie służyć nie tylko do tego, by łatwiej podróżować czy unikać kwarantanny, ale również w innych celach - podkreślał rozmówca Adama Ozgi.

Chodzi o korzystanie z różnego rodzaju usług. W wielu krajach, żeby móc uczestniczyć w różnych wydarzeniach czy to kulturalnych, sportowych, czy rozrywkowych - trzeba będzie pokazać aktualny Unijny Certyfikat COVID-19. - Jeśli będziemy chcieli pójść na przykład w Berlinie do restauracji i nie siedzieć w ogródku, to ten certyfikat też nam się przyda - podawał.

Unijny Certyfikat COVID-19. Jak pobrać?

W środę - dzień przed uruchomieniem Unijnych Certyfikatów COVID-19 minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że do tego właśnie dnia w Polsce pobranych zostało 4 mln tych dokumentów. - Cieszą się bardzo dużym powodzeniem - powiedział.

Certyfikat można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta i zachować w telefonie, ale warto mieć ze sobą także wydruk. Komisja Europejska podkreśla przy tym, że "certyfikat covidowy" nie zastępuje w trakcie podróży ani paszportu, ani dowodu osobistego.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM