Słowacja zamyka część przejść granicznych. Wprowadza wzmożone kontrole sanitarne

Od godz. 19 w poniedziałek strona słowacka będzie prowadzić wzmożone kontrole sanitarne przy wjeździe na Słowację. Jak poinformowała polska Straż Graniczna, zamknięte zostaną niektóre szlaki komunikacyjne na granicy polsko-słowackiej.
Zobacz wideo

Straż Graniczna przekazała informacje Słowaków o możliwych utrudnieniach po przekroczeniu granicy polsko-słowackiej. "Od dnia 5 lipca br. (od godz. 19.00) Policja Graniczna Słowacji będzie prowadzić wobec osób wjeżdżających na terytorium Republiki Słowackiej, zarówno przez granice wewnętrzne jak i zewnętrzne, wzmożone kontrole pod kątem realizacji obowiązku przestrzegania obostrzeń sanitarnych" - czytamy w komunikacie. 

Chodzi m.in. o kontrolę unijnych certyfikatów covid, jednak poza tym Słowacy podjęli decyzję o zamknięciu części przejść granicznych. Jak informuje Straż Graniczna, zamknięte zostaną szlaki komunikacyjne na granicy polsko-słowackiej:

  • Palota - Radoszyce
  • Nižná Polianka - Ożenna
  • Becherov - Konieczna
  • Kurov - Muszynka
  • Circ  - Leluchów
  • Lysá nad Dunajcom - Niedzica
  • Tatranská Javorina - Łysa Polana
  • Suchá Hora - Chochołów
  • Bobrov - Winiarczykówka
  • Novot - Ujsoły 

"Powyższe działania związane są z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się COVID-19" - podkreśla Straż Graniczna. 

Jakie zasady obowiązują przy wjeździe na Słowację? 

Zgodnie z podjętymi w minionym tygodniu decyzjami słowackiego rządu, do 9 lipca obowiązują dotychczasowe przepisy związane z wjazdem do tego kraju. Każda osoba wjeżdżająca z większości państwa europejskich, w tym z Polski, musi przed przekroczeniem granicy wypełnić elektroniczny formularz informacyjny. Musi mieć negatywny test na obecność koronawirusa, być osobą zaszczepioną przynajmniej jedną dawką, od podania której musi upłynąć przynajmniej 21 dni, lub być ozdrowieńcem.

Te zasady zmienią się 9 lipca o godz. 6 rano. Wjazd na Słowację bez obowiązku poddania się pięciodniowej kwarantannie będą miały tylko osoby w pełni zaszczepione. Za takie uważa się przyjeżdżających z zagranicy, którzy przyjęli dwie dawki i od drugiej upłynęło 14 dni lub zostali zaszczepieni pierwszą dawką i nie minęło 21 dni oraz ozdrowieńcy.

Zaświadczenia o przechorowaniu COVID-19 przestaną być ważne 9 sierpnia br., kiedy dodatkowym wymogiem dla takich podróżnych będzie zaszczepienie się przynajmniej pierwszą dawką specyfiku przeciwko COVID-19.

Słowacka policja podkreśliła w swojej informacji, że już od poniedziałku wszelkie zaświadczenia, także europejskie certyfikaty, mogą być kontrolowane nie tylko na przejściach granicznych, ale także wewnątrz kraju. Mogą to robić policjanci lub przedstawiciele służb sanitarnych. Kontrole dotyczyć mogą także formularza informacyjnego.

Policja zaapelowała także, aby osoby przekraczające granice miały przygotowane potrzebne dokumenty w formie elektronicznej lub wydrukowanej. Od 9 lipca kontrole na granicach mają być jeszcze bardziej szczegółowe.

DOSTĘP PREMIUM