Wielka Brytania chce znieść prawie wszystkie restrykcje. Premier Johnson podaje datę

Prawie wszystkie restrykcje koronawirusowe, w tym limity osób spotykających się oraz wymóg zasłaniania twarzy i zachowywania dystansu - zostaną zniesione w ramach ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu w Anglii - ogłosił w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson. W ostatnim miesiącu liczba zakażeń w Wielkiej Brytanii rosła, malała jednak liczba zgonów.
Zobacz wideo

Brytyjski rząd chce i spodziewa się, że przejście do ostatniego etapu znoszenia restrykcji nastąpi 19 lipca, choć ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona za tydzień.

Premier Boris Johnson powiedział, że mimo rosnącej liczby zakażeń, lato jest najlepszym czasem na to, by znosić restrykcje, bo później będzie to jeszcze trudniejsze. Zaznaczył, że trzeba się nauczyć żyć z koronawirusem i w ramach tego chce, aby nacisk przenieść z zakazów i nakazów na osobiste wybory ludzi i ich osobistą odpowiedzialność.

W ramach czwartego etapu działalność będą mogły wznowić wszystkie przedsiębiorstwa, w tym kluby nocne, które od początku pandemii, pozostają zamknięte.

Liczba zakażeń rośnie, ale zgonów jest coraz mniej

Brytyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę o 24 248 nowych infekcjach koronawirusem i 15 zgonach na COVID-19. W obu przypadkach to mniej niż poprzedniego dnia. W sobotę odnotowano 24 885 nowych zakażeń oraz 18 zgonów.

W ostatnim miesiącu liczba przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii rosła, jednak dzięki efektywnej kampanii szczepień maleje liczba zgonów związanych z COVID-19. Na Wyspach Brytyjskich przy populacji ok. 66 mln obywateli, ponad 45,2 mln osób otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19, a ponad 33,6 mln jest w pełni zaszczepionych.

DOSTĘP PREMIUM