Chorwacja - obostrzenia na wakacje 2021. Zasady wjazdu, ograniczenia

Zasady wjazdu do Chorwacji zmieniły się 1 lipca. Czy trzeba mieć test PCR? Kto może wjechać do Chorwacji? Jakie są wymagania dla podróżnych? Sprawdzamy jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w Europie. Oto najważniejsze informacje.
Zobacz wideo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może wjechać do Chorwacji?
  • Dla kogo kwarantanna w Chorwacji?
  • Czy trzeba mieć test na wjeździe do Chorwacji?
  • Jakie są zasady dla zaszczepionych w Chorwacji?

Wjazd do Chorwacji. Jakie zasady dla zaszczepionych?

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w Europie. Polacy cenią w niej piękną pogodę, rajskie plaże, imponującą architekturę i jedyny w swoim rodzaju klimat. Nic więc dziwnego, że wraz z wygasaniem pandemii wiele osób ma ochotę odrobić zaległy urlop właśnie tam. Jednak od 1 lipca zmieniła się polityka tego kraju i nie wszyscy podróżni będą mogli przekroczyć granicę. 

Nowe zasady mają związek z rozprzestrzenianiem się niebezpiecznego wariantu delta. Wprowadzono je 30 czerwca wieczorem, a w życie weszły już następnego dnia, co spowodowało sporo zamieszania wśród turystów. 

Chorwacja. Czy trzeba mieć wynik testu?

Kto może wjechać do Chorwacji? Ograniczenia covidowe sprawiły, że na teren Republiki Chorwacji wjadą tylko te osoby, które posiadają Unijny Certyfikat COVID (tzw. paszport covidowy) lub spełniają jeden z poniższych warunków:

  • mają negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 - nie starszy niż 72 godz. lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) - nie starszy niż 48 godz;
  • są zaszczepione pierwszą dawką szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleja (Sputnik V) i przekraczają granicę Chorwacji w okresie minimum 22 dni i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia. W przypadku szczepionki AstraZeneca okres ten wynosi minimum 22 dni, a maksymalnie 84 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki;
  • mają pisemne potwierdzenie przejścia COVID-19 i zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od początku choroby COVID-19, a szczepienie odbyło się na mniej niż 210 dni przed przekroczeniem granicy;
  • przeszły COVID-19 w okresie ostatnich 6 miesięcy (tzw. ozdrowieniec) i posiadają potwierdzenie od lekarza o przebyciu choroby lub pozytywny wynik testu PCR lub antygenowego (testy wykonane maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy).

Dzieci do 12. roku życia podróżujące pod opieką rodziców lub opiekunów, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID lub spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji, są zwolnione z obowiązku okazywania wyniku testu. Jak widać osoby zaszczepione i te, które przeszły chorobę, mogą swobodnie wjechać na terytorium Republiki Chorwacji.

Chorwacja na wakacje. Dla kogo kwarantanna?

W Chorwacji obowiązują ograniczenia covidowe, a w konsekwencji podróżni muszą okazać potwierdzenie szczepienia, negatywny wynik testu lub spełnić jeden z innych wymienionych wyżej warunków. W trudniejszym położeniu są ci, którzy nie spełniają żadnego kryterium. Oni muszą liczyć się z koniecznością odbycia kwarantanny na miejscu.

Dla kogo przewidziana jest kwarantanna? To właśnie na wszystkich tych, którzy nie spełniają żadnego z podanych wyżej warunków czeka automatyczna 10-dniowa kwarantanna przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego wykonanego na miejscu.

Należy przy tym pamiętać, że sytuacja związana z COVID-19 jest rozwojowa i warunki wjazdu na terytorium Republiki Chorwacji mogą ulec zmianie. Tak było chociażby z akceptacją tzw. Zielonych Stref, do których należała także Polska. Od 1 lipca Chorwacja nie zwalnia już obywateli Zielonych Stref z posiadania Unijnego Certyfikatu COVID, negatywnego wyniku testu lub statusu ozdrowieńca.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM