Grecja last minute. Jakie obostrzenia dla turystów? Czy trzeba mieć test?

Czy można lecieć na wczasy last minute do Grecji? Jakie są obostrzenia? Czy trzeba mieć test PCR? Grecja wprowadziła obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych i zapowiada, że będzie go rozszerzać. A co z turystami?
Zobacz wideo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może wjechać do Grecji?
  • Dla kogo kwarantanna w Grecji?
  • Czy trzeba mieć test na wjeździe do Grecji?
  • Jakie są zasady dla zaszczepionych w Grecji?

Grecja last minute. Kto może wjechać? Czy trzeba mieć test PCR?

Malownicze plaże i możliwość zobaczenia na własne oczy kolebki europejskiej kultury sprawiają, że Grecja jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Turyści wciąż jednak muszą brać pod uwagę ograniczenia covidowe, zwłaszcza że mogą się one zmieniać niemal z dnia na dzień. Przykładowo każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego testu czy zaświadczenia, może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. Osoby, które się na to nie zgodzą, mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium kraju. Poza tym każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, musi wypełnić specjalny formularz PLF i dostać kod QR.

Kto może wjechać do Grecji? Czy trzeba mieć wynik testu na COVID? Osoby wybierające się na wypoczynek w Grecji muszą posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu: PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem) lub testu antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem). Co ważne, takie zaświadczenie powinno być wystawione w języku angielskim i/lub greckim. Test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci które ukończyły 12 lat), niezależnie od sytuacji epidemiologicznej panującej w kraju wyjazdu. Inaczej wygląda to w przypadku osób zaszczepionych i ozdrowieńców.

Grecja na wakacje. Jakie są zasady dla zaszczepionych? Dla kogo kwarantanna?

Podróżnych wjeżdżających do Grecji obowiązują ograniczenia. Jeśli od podania ostatniej dawki szczepionki minęło 14 pełnych dni i mamy świadectwo szczepienia wydane przez uprawniony organ publiczny, nie musimy już wykonywać testu PCR. Zaświadczenie o zaszczepieniu powinno być wystawione w języku angielskim i/lub greckim. W Grecji uznaje się szczepionki: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca - Oxford, Novavax, Johnson & Johnson - Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics i Sinopharm.

Osoby, które przeszły zakażenie COVID-19, mogą wjechać na teren Grecji bez konieczności okazywania negatywnego wyniku testu PCR. Ale muszą mieć zaświadczenie o przejściu COVID-19, np. Unijny Certyfikat COVID, tzw. paszport covidowy. Ważne, by od pierwszego testu, który dał pozytywny wynik, minęło co najmniej 30, a nie więcej niż 180 dni.

Wjazd do Grecji. Dla kogo kwarantanna?

Kwarantanną zostaną objęte osoby, u których stwierdzono obecność koronawirusa. Kwarantanna w Grecji trwa ok. 10 dni, a w jej trakcie osoby zakażone są izolowane w hotelach kwarantannowych, gdzie poddaje się je dalszym testom PCR w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy.

W lipcu Grecja głosiła wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników ochrony zdrowia oraz domów opieki. Poza tym kina, bary, teatry czy kluby będą wpuszczać do swoich przestrzeni zamkniętych wyłącznie zaszczepione osoby. 

TOK FM PREMIUM