Włochy na wakacje. Trwa stan wyjątkowy, kto może wjechać? Czy potrzebny jest test?

Włochy na wakacje zapraszają turystów, ale przyjezdni muszą liczyć się z obostrzeniami. We Włoszech przedłużono stan wyjątkowy do 31 lipca 2021 roku. Jakie są obowiązujące obostrzenia covidowe? Kto może wjechać? Czy trzeba mieć test?
Zobacz wideo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może wjechać do Włoch?
  • Czy trzeba mieć test na wjeździe do Włoch?
  • Jakie są zasady dla zaszczepionych we Włoszech?
  • Jakie dokumenty okazać na granicy?

Włochy na wakacje. Kto może wjechać? Jakie zasady dla zaszczepionych?

Włochy co roku przyciągają miliony turystów, w tym Polaków. Nic więc dziwnego, że przepiękne włoskie plaże i miasta to idealne miejsca na odbicie sobie utraconych wakacji z poprzedniego roku. Po wyhamowaniu pandemii podróżni ponownie udają się na południe Europy, wciąż jednak muszą liczyć się z ograniczeniami. We Włoszech przedłużono stan wyjątkowy do 31 lipca 2021 roku. Oznacza to, że w każdej chwili mogą zostać wprowadzone obostrzenia centralne i lokalne w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Z tego też względu nie każdy bezproblemowo wjedzie do Włoch.

Kto może wjechać do Włoch? Jakie zasady dla zaszczepionych? We Włoszech podróżnych obowiązują inne procedury w zależności od kraju, z którego przyjeżdżają. Polska należy do państw z Kategorii C, a więc podróżni do 30 lipca 2021 mają obowiązek:

  • zarejestrować swój przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form (w przypadku problemów technicznych należy wypełnić oświadczenie autodichiarazione);
  • przedstawić unijny certyfikat COVID w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (tzw. paszport covidowy).

Do Włoch samochodem. Czy trzeba mieć test? Jakie dokumenty okazać na granicy?

We Włoszech obowiązują ograniczenia związane z pandemią COVID-19, a sytuacja zmienia się dynamicznie. Należy o tym pamiętać, planując wyjazd i regularnie sprawdzać aktualne zasady dla turystów spoza Włoch. Obecnie osoby wjeżdżające na teren Włoch z Polski muszą mieć unijny certyfikat COVID, który potwierdza zakończenie całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem szczepionką zatwierdzoną przez UE, przebycie choroby COVID-19 lub uzyskanie negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch. Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej szóstego roku życia.

Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że Włochy podzielone są na strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. O przyporządkowaniu regionu do danej strefy decyduje Minister Zdrowia na podstawie cotygodniowego monitoringu. W strefie białej (złagodzone obostrzenia) znajdują się: Abruzja, Apulia, Bazylikata, Emilia-Romania, Friuli-Wenecja Julijska, Kalabria, Kampania, Lacjum, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemont, Sardynia, Sycylia, Toskania, Umbria, Wenecja Euganejska, Prowincja Autonomiczna Bolzano-Górna Adyga, Prowincja Autonomiczna Trydent. W strefie żółtej (ogólne obostrzenia) pozostaje Dolina Aosty.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM