Niemcy. Ciągle rośnie liczba ofiar powodzi. Angela Merkel "wstrząśnięta klęską"

Do co najmniej 43 wzrosła liczba osób, które zginęły na zachodzie Niemiec w wyniku powodzi spowodowanych przez ulewne deszcze i burze. Według policji tylko w okolicach Kolonii zginęło 20 osób. Przebywająca z wizytą w USA kanclerz Merkel rozmawiała telefonicznie z szefem MSW o sytuacji powodziowej w kraju.

Poprzednio informowano o 33 ofiarach śmiertelnych. 18 osób straciło życie z okręgu Ahrweiler w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, gdzie ogłoszono stan klęski żywiołowej. Szczególnie dotknięta została wieś Schuld, gdzie w nocy zawaliło się sześć domów. Jak podaje policja, powodzie odcięły od świata kilka miast. Ludzie uciekali na dachy swoich domów i tam czekali na służby ratunkowe.

W czwartek po południu policja w Kolonii poinformowała o 20 ofiarach śmiertelnych w regionie. Oprócz dwóch zgonów stwierdzonych w samym mieście, 15 zgonów odnotowano w Euskirchen i trzy w Rheinbach.

W regionie Sauerland podczas akcji ratunkowej zginęło dwóch strażaków. Jeden, w wieku 46 lat, wpadł do wody i utonął w Altenie w środę po południu po uratowaniu mężczyzny z zalanej części miasta. Niespełna dwie godziny później 52-letni strażak zasłabł podczas akcji w rejonie elektrowni Werdohl-Elverlingsen. Zmarł wieczorem tego dnia mimo przeprowadzonej reanimacji.

Merkel wstrząśnięta 

Kanclerz Angela Merkel, która w czwartek przebywa w Waszyngtonie, gdzie spotka się z prezydentem Joe Bidenem, rozmawiała telefonicznie z szefem MSW Horstem Seehoferem i ministrem finansów Olafem Scholzem o powodziach w kraju. Według informacji dziennika "Bild" szefowie obu resortów przygotowują program pomocy dla zalanych terenów, który w przyszłym tygodniu ma zostać zatwierdzony przez rząd.  - Jestem wstrząśnięta klęską, która dotknęła tak wielu ludzi na zalanych terenach - powiedziała w czwartek kanclerz Niemiec Angela Merkel. - Wyrazy współczucia kieruję do rodzin zmarłych i zaginionych. Wielu niestrudzonym ratownikom i zespołom zadaniowym dziękuję z całego serca - podkreśliła Merkel o czym poinformował na Twitterze rzecznik rządu Steffen Seibert.

Merkel rozmawiała również z premierami najbardziej dotkniętych landów, Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynatu - Arminem Laschetem i Malu Dreyer.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM