Jeff Bezos dotarł do granicy kosmosu. Kapsuła wróciła na Ziemię po 11 minutach lotu

Twórca Amazona i najbogatszy człowiek na Ziemi Jeff Bezos wyruszył we wtorek w podróż kosmiczną. Lot trwał 11 minut. Amerykański miliarder leciał rakietą wielokrotnego użytku, którą zbudowała jego prywatna firma kosmiczna Blue Origin.
Zobacz wideo

TEKST AKTUALIZOWANY

O 15.30 poinformowano, że rakieta New Shepard oraz kapsuła z pasażerami wylądowały w porcie kosmicznym po swoim pierwszym udanym załogowym locie. Autonomicznie sterowany pojazd zaliczył w ten sposób swoje 16. udane samodzielne lądowanie.

Rakieta wylądowała 7,5 minuty po starcie. Opadająca za pomocą spadochronu kapsuła z pasażerami powróciła po niecałych 11 minutach lotu. Wszyscy pasażerowie powrócili w dobrej kondycji.

Około godziny 15.20 należąca do firmy Blue Origin rakieta New Shepard wyniosła kapsułę z pasażerami na wysokość ponad 100 km powyżej Ziemi, stanowiącą umowną granicę atmosfery ziemskiej i przestrzeni kosmicznej. Jest to pierwszy udany załogowy lot maszyny.

Podczas lotu rakieta osiągnęła szczytową prędkość ponad 3,3 tys. km/h. Pasażerowie spędzą 4 minuty w stanie nieważkości. Po osiągnięciu apogeum rakieta ma samodzielnie powrócić na miejsce startu, zaś kapsuła zacząć powrót za pomocą spadochronu.

Rakieta z Jeffem Bezosem wystartowała z pustyni w Teksasie. Pojazd wzniósł się w powietrze o godzinie 15:12 (8:12 czasu lokalnego). 

To drugi prywatny lot w kosmos w historii. Pierwszy zorganizował założyciel wytwórni płytowej Virgin Brytyjczyk Richard Branson, który podróż w kosmos odbył 11 lipca. Zarówno Branson, jak i Bezos chcą organizować podobne loty dla innych kosmicznych turystów.

Jeff Bezos leci w kosmos. Transmisja na żywo

Lot Bezosa był transmitowany na żywo na stronie firmy kosmicznej amerykańskiego miliardera Blue Origin.

Media przypominały, że lot rakiety New Shepard odbył się w rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Księżycu, które miało miejsce 20 lipca 1969 roku podczas amerykańskiej misji załogowej Apollo 11.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Jeffa Bezosa, następny lot Blue Origin ma się odbyć koniec września lub na początek października.

Lot Jeffa Bezossa w kosmos. Kto jeszcze na pokładzie?

W locie nie uczestniczyli zawodowi astronauci. Twórcy Amazona towarzyszyszyli na pokładzie rakiety New Shepard tylko: 82-latka Wally Fank, 18-letni student fizyki Oliver Daemen i brat Jeffa - Mark Bezos. Był to pierwszy na świecie niepilotowany lot w kosmos. Wally Fank stanie się najstarszą, a Oliver Daemen najmłodszym astronautą na świecie.

Oliver Daemen ukończył w zeszłym roku liceum i ma licencję pilota. Blue Origin przekazała w komunikacie, że od dzieciństwa fascynuje go kosmos i rakiety kosmiczne. Studiuje fizykę i zarządzanie nowymi technologiami na Uniwersytecie Utrechtu w Holandii. 18-latek weźmie udział w locie w zamian za anonimową osobę, która wcześniej kupiła bilet za 28 mln dolarów na aukcji internetowej. Nie może ona uczestniczyć w najbliższym locie ze względu na "uprzednie zobowiązania", ale - jak zapewniła firma Bezosa - "postanowił uczestniczyć w innym locie w przyszłości".

Wally Fank jest jedną z kobiet, które w latach 60. XX wieku przeszły szkolenie dla astronautów. W kosmos nie poleciała ze względu na płeć; do lotów kosmicznych dopuszczano wówczas tylko mężczyzn.

Kim jest Jeff Bezos?

Jeff Bezos to twórca i były dyrektor generalny firmy Amazon. Według indeksu miliarderów Bloomberga Bezos ma majątek o wartości netto ponad 200 mld USD.

TOK FM PREMIUM