Francja weszła w czwartą falę epidemii. "Tak gwałtownego wzrostu zakażeń nie było"

- Francja weszła w czwartą falę epidemii COVID-19 - powiedział rzecznik francuskiego rządu. Nowe zachorowania dotyczą głównie młodych. W części departamentów kraju wskaźniki infekcji są najwyższe wśród osób w wieku 20-30 lat.
Zobacz wideo

- Weszliśmy w czwartą falę. Zaczynamy od małej liczby zakażonych, ale ta fala może wzrosnąć bardzo szybko - powiedział rzecznik rządu Gabriel Attal. Sprecyzował, że krajowy wskaźnik zakażeń wynosi obecnie 86 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni, co stanowi wzrost o 125 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia.

- Tak gwałtownego wzrostu (zakażeń) nie było - podkreślił Attal i zwrócił uwagę, że szczepienia we Francji "pozostają na niewystarczającym poziomie".

Wariant Delta, który zaraża błyskawicznie, pojawia się częściej niż inne mutacje wirusa i, według Attala, odpowiada za około 80 proc. zakażeń koronawirusem we Francji. Liczba hospitalizacji w kraju znów rośnie (+43 proc.). Nastąpił również wzrost liczby pacjentów na oddziałach reanimacji o 27 proc., co budzi obawy o przeciążenie szpitali pomimo szczepień na COVID-19.

- Szczepienie ogranicza liczbę poważnych form zakażeń, ale w naszym kraju wciąż zbyt mało osób jest zaszczepionych - podkreślił rzecznik.

IV fala we Francji. Chorują głównie młodzi

Francuski minister zdrowia Olivier Veran poinformował, że czwarta fala zakażeń koronawirusem we Francji to "epidemia młodych"; w części departamentów kraju wskaźniki infekcji są najwyższe wśród osób w wieku 20-30 lat. - Dobra wiadomość jest taka, że u młodych zakażenie koronawirusem ma lżejszy przebieg, choć mogą przechodzić COVID-19 również w przewlekłych formach - powiedział Veran stacji RTL.

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 4151 osób, do szpitali przyjęto 360 chorych na COVID-19, a 76 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów przebywających w szpitalach wzrosła o 105 i wynosi 7041 podała w poniedziałek Agencja Zdrowia publicznego (SPF).

W szpitalach zmarło 20 chorych, tym samym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 111 521 od początku pandemii. Przynajmniej jedną dawkę otrzymało od początku kampanii 37 809 568 osób (tj. 56,1 proc. populacji). W pełni zaszczepionych jest 30 788 868 osób (tj. 45,7 proc. populacji).

Francja. Jakie obostrzenia?

We wtorek ukazał się dekret rządowy w dzienniku ustaw określający, gdzie od środy będzie obowiązywał certyfikat szczepień w miejscach publicznych powyżej 50 osób.

Od sierpnia obowiązek posiadania certyfikatu wprowadzony zostanie w pozostałych miejscach publicznych, takich jak bary, restauracje, miejsca kultury czy sportu oraz w części środków transportu publicznego. Parlament w tym tygodniu ma głosować nad projektem ustawy przyjętym w poniedziałek na posiedzeniu rządu i zaakceptowaną przez Radę Stanu, organ opiniujący akty prawne rządu pod kątem ich zgodności z prawem.

Tymczasem w 45 gminach turystycznych kraju władze ponownie wprowadziły obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Obecnie we Francji w 39 na 96 departamentów wskaźnik zakażeń pozostaje powyżej progu alarmowego, ustalonego na 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Większość tych departamentów znajduje się w obszarach turystycznych, takich jak wybrzeże Atlantyku, Morza Śródziemnego, przy granicy z Hiszpanią, a także w regionie stołecznym Ile-de-France.

DOSTĘP PREMIUM