Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID. Gdzie w Europie już działają i kogo obowiązują?

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 wprowadziło już kilka krajów Europy. Czy obejmie on również Polskę?
Zobacz wideo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie w Europie jest obowiązek szczepień?
  • Dla kogo jest obowiązek szczepień w Europie?
  • Jak działa obowiązek szczepień w Europie?

Obowiązkowe szczepienia. Gdzie w Europie tak to działa?

W wielu europejskich krajach funkcjonuje prawnie usankcjonowany obowiązek szczepień przeciwko niektórym chorobom. Polityka szczepień jest uzależniona od podejścia społeczeństwa do tej kwestii, ponieważ obowiązek może być konsekwencją niskiej wyszczepialności w danym kraju. Przykładowo w Skandynawii nie ma obowiązku szczepień, ale mimo wszystko procent zaszczepionych jest bardzo wysoki. Z kolei w Polsce podobny poziom przy wielu chorobach utrzymuje się właśnie dzięki obowiązkowym szczepieniom, a w przypadku szczepień nieobowiązkowych wyszczepialność jest niska lub bardzo niska, jak ma to miejsce np. przy grypie czy COVID-19.

Trwająca od wielu lat zmasowana akcja dezinformacyjna dotycząca szczepionek i w konsekwencji rosnąca niechęć wobec nich prowadzą do spadku wyszczepialności w wielu krajach. Nie bez znaczenia jest również działalność ruchów proepidemicznych (antyszczepionkowych). W konsekwencji do Europy wracają choroby, które powoli odchodziły w zapomnienie. Rośnie m.in. liczba zachorowań na odrę, krztusiec czy błonicę, a każda z tych chorób może skutkować tragicznymi w skutkach powikłaniami.

Dlatego państwa, w których dotąd nie było obowiązku niektórych szczepień, zaczynają zaostrzać przepisy. Jest to niezbędne, aby utrzymać wyszczepialność na poziomie, który zapewni społeczeństwu odporność stadną. W wielu krajach osoby odmawiające szczepień mogą zostać ukarane m.in. poprzez kary finansowych lub odmowę przyjęcia niezaszczepionego dziecka do szkoły czy przedszkola.

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Nie tylko Francja

O obowiązkowych szczepieniach w kontekście COVID-19 mówi się już od pewnego czasu, a głośno zrobiło się o tym pomyśle po wystąpieniu prezydenta Francji. Emmanuel Macron 12 lipca zapowiedział wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników ochrony zdrowia i innych stacjonarnych placówek opiekuńczych. W sumie reguła ma dotyczyć ok. 700 tys. pracowników, a kontrole mają ruszyć 15 września.

Ale Francja nie jest jedynym krajem, który zdecydował się na taki krok. W sumie takich państw jest około 15. Są nawet kraje, gdzie szczepienia są obowiązkowe dla wszystkich obywateli - są to: Tadżykistan, Turkmenistan, a także Watykan.

Obowiązkowe szczepienia dla pracowników systemu ochrony zdrowia, ale także osób wykonujących zawody wymagające bliskiego kontaktu z ludźmi, obowiązują również w Wielkiej Brytanii, Grecji czy we Włoszech, gdzie formalnego obowiązku szczepień nie ma, ale w praktyce taki nakaz działa. Pracownicy, którzy nie przyjęli szczepionki, są odsuwani od kontaktu z pacjentami i kierowani do innych obowiązków - o ile takie się znajdą.

W części krajów regulacje podejmowane są lokalnie. Tak jest np. w Rosji, gdzie inne regulacje dotyczące obowiązku szczepień obowiązują w Moskwie, Petersburgu czy na Sachalinie, a inne w mniejszych miejscowościach. Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie własne zasady wprowadziły np. władze San Francisco. 

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID również w Polsce?

Polskie władze na dziś nie planują wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników ochrony zdrowia. Grupa ta była pierwszą spośród grup uprawnionych do przyjęcia szczepionki. Z danych resortu, jakie otrzymał serwis prawo.pl, wynika, że np. ok. 90 proc. pielęgniarek i położnych przyjęło co najmniej pierwszą dawkę szczepionki.

DOSTĘP PREMIUM