Prezydent Joe Biden osobiście śledzi sprawę TVN. "To priorytet dla Ameryki"

Prezydent Joe Biden śledzi losy koncesji dla nadawcy - ujawnił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet. Dodał, że koncesja dla TVN-u i wolność mediów to priorytet dla Ameryki.
Zobacz wideo

"Rzeczpospolita" zauważa, że Derek Chollet przyjechał do Warszawy w trudnym dla relacji Polski i USA momencie. Stany i Niemcy ogłosiły porozumienie w sprawie warunków zakończenia budowy Nord Stream 2. MSZ uznało je za niewystarczające. Doradca sekretarza stanu USA tłumaczy, że po przejęciu władzy Joe Biden wprowadził o wiele dalej idące sankcje na konsorcjum budujące rurę niż Donald Trump. Bez skutku.

- Mogliśmy nakładać kolejne restrykcje na Niemcy, ale nawet to nie zablokowałoby Nord Stream 2. Podcięłoby za to relacje transatlantyckie. To byłby prezent dla Władimira Putina – przekonuje Chollet.

Koncesja dla TVN-u i wolność mediów to priorytet dla Ameryki

Pytany, czy po rozmowach w Warszawie żywi większą ufność, że problem koncesji dla TVN-u, wolności mediów zostanie rozwiązany pozytywnie, dyplomata odparł, że nie chce spekulować, jak to się rozwinie. -Mogę tylko powiedzieć, jakie przesłanie przekazałem polskim przyjaciołom: to jest priorytet dla Ameryki! Jesteśmy przekonani, że licencja dla TVN, TVN 24 powinna zostać odnowiona. Nie tylko dlatego, że mówimy o amerykańskiej firmie, ale także dlatego, że to dotyczy istoty naszych wartości - wskazał.

- Prezydent Biden wielokrotnie podkreślał, że w jego odczuciu wśród wyzwań, przed jakimi stajemy, najważniejszym jest starcie demokracji z narastającym autorytaryzmem. Przyszłość fundamentalnych wolności to jądro polsko-amerykańskiego sojuszu. Demokracja ożywia nasze partnerstwo, a jej fundamentem jest wolność prasy - zaznaczył Chollet.

Na pytanie, co stałoby się z polsko-amerykańskimi relacjami, jeśli mimo wszystko TVN nie otrzymałby odnowienia koncesji, Chollet stwierdził, że może tylko powiedzieć, iż "to przyciąga wiele uwagi w Ameryce, republikanów i demokratów". Dopytywany, czy także samego prezydenta odpowiedział: "Absolutnie".

Koncesja TVN24 na nadawanie kończy się 26 września 2021 r. Nadawca stacji złożył wniosek o jej przedłużenie na początku lutego 2020 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do tej pory go nie rozpatrzyła. W ubiegłym tygodniu jej członkowie dwukrotnie głosowali w tej sprawie, jednak nie przyniosło to rozstrzygnięcia.

Co to jest "Lex TVN"?

Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Przedstawicielem wnioskodawców jest Marek Suski (PiS).

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM