Tokio 2020. Co to są repasaże? W jakich dyscyplinach są rozgrywane?

Co to są repasaże? Rozpoczęły się Igrzyska Olimpijskie, a wraz z nimi wzmożone zainteresowanie sportem. W związku z tym do głównych mediów powróciło mało znane określenie "repasaż", a wiele osób zastanawia się: co to są repasaże? I w jakich dyscyplinach są rozgrywane?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to są repasaże?
  • W jakich dyscyplinach są repasaże?

Co to są repasaże? Repasaże na Igrzyskach w Tokio 2020

Igrzyska Olimpijskie 2020 trwają w najlepsze. Dlatego widzowie zainteresowani różnorodnymi dyscyplinami, jakie prezentowane są podczas Igrzysk, coraz częściej zadają sobie pytanie: co to są repasaże? Słowo repasaż nie należy raczej do powszechnie znanych określeń, a podczas igrzysk można je usłyszeć wielokrotnie. Repasaż (z francuskiego repechage) to dodatkowa walka lub dodatkowy wyścig zawodników, którzy uzyskali jednakową liczbę punktów.

System repasaży jest stosowany podczas igrzysk olimpijskich i służy do przeprowadzania eliminacji do kolejnych etapów zawodów sportowych. Istnieje wówczas możliwość zorganizowania jeszcze jednej rozgrywki (meczu/wyścigu/walki), będącej szansą na awans dla tych zawodników, którzy uzyskali jednakową liczbę punktów w dotychczasowej walce. Repasaże można więc określić pewnego rodzaju dogrywkami.

W jakich dyscyplinach są repasaże?

System repasaży nie jest niczym nowym i stosuje się go w wielu sportach (nie tylko olimpijskich). W jakich dyscyplinach są repasaże? Repasaże wykorzystuje się w sportach walki, np. judo, taekwondo, karate czy zapasach, a także w wioślarstwie, kolarstwie torowym, siatkówce plażowej, rugby i coraz rzadziej w szermierce. Stąd właśnie medialne nagłówki dotyczące różnych dyscyplin olimpijskich, w których pojawiają się hasła "X zwyciężyła w repasażu" lub "Y zakwalifikował się do repasaży".

TOK FM PREMIUM