Świetne wieści z olimpijskich regat. Polki prowadzą w klasie 470, Piotr Myszka też z szansami na medal

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar-Hill (UKS Wiking Toruń) utrzymały prowadzenie po drugim dniu żeglarskich zmagań na igrzyskach w klasie 470. Z czwartego miejsca do sobotniego wyścigu medalowego w klasie RS:X przystąpi Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk).

Po dziewięciu startach Myszka był czwarty. W czwartek 40-letni zawodnik zajął dziewiątą, piątą i drugą pozycję, ale nie zdołał awansować w klasyfikacji generalnej. Polak ma jednak szansę nawet na srebrny medal.

Do rozegrania w sobotę pozostał tylko podwójnie punktowany wyścig medalowy z udziałem 10 najlepszych deskarzy i Myszka traci do drugiego Francuza Thomasa Goyarda pięć, a do trzeciego Mattii Camboniego trzy punkty. W ostatnim czwartkowym wyścigu wydawało się, że Włoch może nawet wypaść poza strefę medalową, bowiem w pewnym momencie był dopiero 21., ale systematycznie odrabiał straty, dopłynął na metę na dziewiątym miejscu i utrzymał pozycję w pierwszej trójce.

W wyścigu medalowym, aby "przeskoczyć" rywali i zająć miejsce na podium, Myszka musi wyprzedzić o dwie lokaty Camboniego, albo o trzy Goyarda.

W gronie 25 deskarzy poza zasięgiem jest znakomity Holender Kiran Badloe. Niezależnie od wyników ostatniego startu tegoroczny mistrz świata i Europy zapewnił sobie zwycięstwo.

Zofia Klepacka bez szans na medal

Bez medalu wróci natomiast do kraju Zofia Klepacka. Przed sobotnim wyścigiem medalowym reprezentantka Legii Warszawa jest wśród 27 zawodniczek dziewiąta i ma aż 50 punktów więcej od trzeciej Charline Picon.

Francuzka będzie miała jednak spore problemy z obroną wywalczonego pięć lat temu w Rio de Janeiro tytułu. Traci bowiem do prowadzącej Chinki Yunxiu Lu sześć oczek oraz dwa do drugiej Emmy Wilson. Musi zatem nie tylko wyprzedzić ostatnim w starcie Brytyjkę, ale jednocześnie dotrzeć na metę trzy lokaty przed Chinką.

Fantastyczna załoga w klasie 470

Nadal znakomicie w klasie 470 radzą sobie Skrzypulec i Ogar-Hill, które w środę okazały się najlepsze w obu wyścigach. Tym razem były drugie i piąte, ale wciąż otwierają stawkę 21 załóg. 

Polki wyprzedzają złote medalistki czempionatu globu sprzed dwóch lat i aktualne wicemistrzynie Starego Kontynentu Brytyjki Hannah Mills (to aktualna mistrzyni olimpijska) i Eilidh McIntyre oraz brązowe medalistki igrzysk w Rio i mistrzynie Europy - Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz.

Do rozegrania zostało jeszcze sześć wyścigów plus ostatni, medalowy. Koniec tej konkurencji zaplanowano na 4 sierpnia. 

Najważniejsze wydarzenia igrzysk w Tokio, medale, zwycięstwa, rekordy, spektakularne porażki. Ale też wszystko to, co igrzyska otacza i im towarzyszy. Jakub Baliński wspólnie ze specjalnym wysłannikiem TOK FM do Tokio, Przemysławem Pozowskim, przez czas trwania zawodów dostarczą niezbędną dawkę wiedzy o igrzyskach i ich otoczce. To podcastowe podsumowanie dnia na igrzyskach. Słuchaj>>>

TOK FM PREMIUM