W Grecji powołano specjalnego urzędnika od upałów. Temperatury przekraczają 40 stopni

Nad wschodnie południe Europy nadciąga fala ekstremalnych upałów. Przewiduje się, że w czwartek temperatury mogą sięgnąć nawet 43 st. C. Władze przygotowują się na nadchodzące ciężkie warunki pogodowe. W Atenach powołano specjalnego urzędnika.
Zobacz wideo

Służby odpowiedzialne za zdrowie publiczne w Macedonii przekazały, że wszystkie regiony administracyjne tego kraju będą zagrożone upałami i apelowały m.in. o wstrzymanie prac konstrukcyjnych i zapewnienie ochrony starszym i bezdomnym.

Wysokie temperatury będą utrzymywały się przez weekend w Macedonii Północnej, Albanii, Grecji oraz w częściach Rumunii i Serbii. W regionie Dimal w środkowej Albanii już w środę odnotowano 42 st. C.

W stolicy Bułgarii, Sofii, władze miasta zapewniały rozdawanie butelek wody przechodniom, wysłano też samochody nawadniające okoliczne parki i ogrody.

Specjalny urzędnik od upałów

W Atenach już od początku tygodnia zorganizowano klimatyzowane przestrzenie publiczne, doradza się mieszkańcom pozostawanie w domach w okolicach południa. Powołano też specjalnego urzędnika ds. upałów. Ateny wraz z Paryżem, Rotterdamem, Glasgow i Sewillą należą do europejskiej sieci miast, które współpracują w walce ze skutkami wysokich temperatur.

- Od lat mówimy o globalnym ociepleniu, a nigdy specjalnie nie zajmowano się tematem upałów - powiedziała urzędnik ds. upałów w stolicy Grecji, Eleni Myriwili.

Wysokie temperatury sprzyjają pożarom, które od dwóch dni pustoszą południową Grecję, zmuszając mieszkańców górzystych terenów w okolicach miasta Patras do opuszczenia swoich domostw. Odnotowano też pożary lasów w Bułgarii i Albanii.

Grecja. Zagrożenie koronawirusem

Jednocześnie Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło w czwartek, że z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem uznaje greckie południowe wyspy egejskie za obszar bardzo wysokiego ryzyka epidemicznego i odradza podróże m.in. na Mykonos, Santorini i Rodos.

Umieszczenie regionu na liście obszarów wysokiego ryzyka pozwala krajom UE na łatwiejsze ustalanie, gdzie powinny obowiązywać zaostrzone rygory sanitarne, wymagające np. wprowadzenia nakazu odbywania kwarantanny po podróży czy obowiązku przeprowadzania testów na koronawirusa.

TOK FM PREMIUM