Tokio 2020. Mamy drugi medal olimpijski. Polska sztafeta mieszana zdobyła złoto

Polska sztafeta mieszana 4x400 m - w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic oraz Kajetan Duszyński - zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Nasi lekkoatleci na Stadionie Olimpijskim w Tokio pokonali 8 innych drużyn.

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni w finale poprawili rekord Europy czasem 3.09,87. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Dominikany, a trzecie Amerykanie.

Polacy biegli w finale w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Ich czas jest rekordem Starego Kontynentu, a także rekordem olimpijskim. Świetnie na ostatnie zmianie zaprezentował się Duszyński, który ruszał na ostatnie 400 m na trzeciej pozycji.

Biało-czerwoni już w półfinale pokazali, że są niesamowicie mocni. Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Duszyński czasem 3.10,44 poprawili w piątek rekord Europy. Już wówczas mówili, że przetrwa on tylko 24 godziny, a w finale będzie "gruby medal". Jak powiedzieli, tak zrobili.

Sztafeta mieszana 4x400 m debiutowała w Tokio w programie igrzysk. Polacy zostali więc pierwszymi mistrzami olimpijskimi w tej konkurencji.

To pierwszy złoty, a drugi ogółem medal biało-czerwonych w tegorocznych igrzyskach.

Polskiej sztafecie pogratulował prezydent Andrzej Duda. "Jest!!! Pierwszy na Igrzyskach w Tokio złoty medal dla Polski! Brawa, gratulacje i gorące podziękowania dla Zawodniczek i Zawodników naszej sztafety mieszanej 4x400 m. Co za wynik! Rekord olimpijski i rekord Europy pobite! Radość i duma!" - napisał na Twitterze prezydent.

58. polski medal w historii

Trofeum, które w sobotę zdobyła polska sztafeta, to 58. w historii olimpijski polski medal w lekkoatletyce. Na ten dorobek składa się 26 złotych, 18 srebrnych i 14 brązowych. Lekkoatletyka, czyli "królowa sportu" jest dyscypliną, która przyniosła polskim sportowcom najwięcej medali w letnich igrzyskach.

Na drugim miejscu z 43 medalami (8-9-26) w klasyfikacji dyscyplin są bokserzy, jednak ostatni polski pięściarz na olimpijskim podium stał w 1992 roku w Barcelonie. Z Hiszpanii z brązem wrócił Wojciech Bartnik.

Trzecie miejsce należy do podnoszenia ciężarów – 33 medale, w tym sześć z najcenniejszego kruszcu.

Polacy wywalczyli dotychczas 285 medali, w tym 69 złotych, letnich igrzysk w 19 dyscyplinach.