Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 - które kraje już nią szczepią? A które zapowiadają, że będą?

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 stała się faktem w wielu krajach na całym świecie. Ma to związek z rozprzestrzenianiem się wariantu delta koronawirusa SARS-CoV-2, który charakteryzuje się zwiększoną zaraźliwością. Które kraje już szczepią trzecią dawką? A które zapowiadają, że będą to robić?
Zobacz wideo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które kraje szczepią trzecią dawką szczepionki?
  • Które kraje zapowiadają, że będą szczepić trzecią dawką?
  • Jakie są objawy wariantu delta?

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 to sposób na wariant delta?

Wariant delta koronawirusa SARS-CoV-2, nazywany także indyjskim, błyskawicznie rozprzestrzenia się po całym świecie. Jego pojawienie się prowadzi do ponownego wybuchu pandemii w miejscach, które zdawały się uporać z nagłym wzrostem zachorowań. Jakie są objawy wariantu delta? Zakażenie nim przypomina ciężkie przeziębienie, pojawiają się: ból głowy, gorączka, katar, ból gardła, a czasem również wymioty, ból brzucha czy bóle mięśni. Czemu więc wariant delta jest tak groźny? Ponieważ jest znacznie bardziej zaraźliwy, a COVID-19 to wciąż groźna, w wielu przypadkach śmiertelna choroba. W związku z tym powraca temat trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 (tzw. dawki przypominającej).

Z trzeciej dawki miałyby skorzystać zwłaszcza osoby najbardziej narażone, czyli np. osoby powyżej 60. roku życia i chore przewlekle. Pfizer opublikował 28 lipca dane dotyczące skuteczności trzeciej dawki szczepionki tego koncernu. Według firmy trzecia dawka może wzmocnić ochronę zaszczepionych przed wariantem delta. Badania z udziałem 23 osób pokazały, że u zaszczepionych w wieku 18-55 lat po trzeciej dawce poziom przeciwciał przeciwko indyjskiej mutacji był ponad pięciokrotnie wyższy niż po drugiej dawce, a u osób w wieku od 65 do 85 lat - ponad 11-krotnie wyższy niż po drugiej dawce.

Które kraje już szczepią trzecią dawką szczepionki przeciw COVID? Które dopiero będą?

W obawie przed wariantem delta wiele krajów już wprowadziło możliwość zaszczepienia się trzecią dawką, a kolejne rozważają takie rozwiązanie. Które kraje już szczepią trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19? Które dopiero będą? Wśród krajów europejskich, które chcą szczepić obywateli trzecią dawką, jest m.in. Hiszpania. Carolina Darias, szefowa tamtejszego resortu zdrowia, poinformowała o tych planach 23 lipca. Od 1 sierpnia trzecia dawka szczepionki jest dostępna na Węgrzech. Możliwość jej wprowadzenia rozważa także rząd Czech.

Trzecia dawka szczepionki została wprowadzona w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Bahrajnie, a Izrael od 1 sierpnia szczepi po raz trzeci osoby powyżej 60. roku życia. Ich decyzje podyktowane są dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną. Oznacza to, że należy spodziewać się zmian i na bieżąco śledzić komunikaty publikowane przez władze danego kraju. W Europie rządy biorą pod uwagę m.in. opinię Europejskiej Agencji Leków (EMA), według której jest zbyt wcześnie, aby jednoznacznie stwierdzić, że schemat szczepień powinny być uzupełnione o trzecią dawkę.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM