Aleksandra Mirosław z nowym rekordem świata. Polka kończy IO na czwartym miejscu

Aleksandra Mirosław zajęła czwarte miejsce w finale olimpijskich zawodów w kombinacji we wspinaczce sportowej w Tokio. Złoty medal zdobyła Słowenka Janja Garnbret, a za nią uplasowały się Japonki - Miho Nonaka i Akiyo Noguchi.

Wspinaczka sportowa debiutuje w programie igrzysk olimpijskich. Zawodniczki rywalizowały w kombinacji, na którą składa się czasówka, bouldering i prowadzenie. O kolejności decyduje iloczyn miejsc zajętych we wszystkich konkurencjach - im mniej punktów tym lepiej.

Mirosław świetnie zaczęła olimpijski finał. Faworytka pierwszej konkurencji - czasówki - nie zawiodła. Wygrała, a czasem 6,84 ustanowiła rekord świata. W boulderingu i prowadzeniu, zgodnie z przewidywaniami, była jednak najsłabsza w gronie ośmiu uczestniczek.

W punktacji łącznej Mirosław zgromadziła więc 64 punkty (1x8x8). Garnbret miała zaledwie pięć (5x1x1), Nonaka 45 (3x3x5), a Noguchi również 64 (4x4x4). O tym, że Japonka została sklasyfikowana przed Polką zadecydowało to, że była od niej lepsza w dwóch konkurencjach.

Aleksandra Mirosław specjalizuje się w sprincie, w którym dwukrotnie (2018 i 2019) zdobywała mistrzostwo świata. W kombinacji w 2019 roku była czwarta.

Sensacyjne złoto w chodzie sportowym

Nad ranem polskiego czasu Dawid Tomala został mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym na 50 km. Polak pokonał dystans w 3.50,08. Srebro zdobył Niemiec Jonathan Hilbert, a brąz Kanadyjczyk Evan Dunfee. 

Dawid Tomala od samego początku rywalizacji szedł w czołowej grupie. Prowadził ją przez wiele kilometrów, a w okolicach 30. kilometra postanowił zaatakować. Z każdym okrążeniem przewaga Polaka rosła, która na sześć kilometrów przed metą wynosiła nawet ponad trzy minuty.

- To był niesamowity dzień dla mnie. Nie mogę w to wciąż uwierzyć. Pracowałem na to całe moje życie - mówił Tomala. Jak dodał zawodnik AZS KU Politechnika Opolska, w wieku 15 lat po raz pierwszy pomyślał na treningu, że chciałby zostać mistrzem olimpijskim. - Początkowo myślałem o 20 km, ale ten rok wszystko zmienił - podkreślił mistrz olimpijski w chodzie na 50 km.

Do dzisiejszego występu w Tokio jedynym ukończonym startem Dawida Tomali na tym dystansie miał miejsce w Dudincach, gdzie zajął piąte miejsce. Cztery lata temu w tym samym słowackim mieście nie dotarł do mety.  - Dopiero po raz drugi ukończyłem start na tym dystansie i wygrałem olimpijskie złoto. Szaleństwo, co? - podsumował szczęśliwy.

Złoto Tomali to 11 medal wywalczony przez polskich zawodników w Tokio. Wszystkie cztery złote medale zdobyli nasi lekkoatleci.

Najważniejsze wydarzenia igrzysk w Tokio, medale, zwycięstwa, rekordy, spektakularne porażki. Ale też wszystko to, co igrzyska otacza i im towarzyszy. Jakub Baliński wspólnie ze specjalnym wysłannikiem TOK FM do Tokio, Przemysławem Pozowskim, przez czas trwania zawodów dostarczą niezbędną dawkę wiedzy o igrzyskach i ich otoczce. To podcastowe podsumowanie dnia na igrzyskach. Słuchaj>>>

TOK FM PREMIUM