Punkty krytyczne są blisko, a za 10 lat obecne upały będą przyjemnym ciepłem. Eksperci o najnowszym raporcie IPCC
W opublikowanym dziś dokumencie Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ ostrzega, że obecność gazów cieplarnianych w atmosferze jest już tak wysoka, że może spowodować zakłócenia klimatyczne na dekady, a nawet stulecia. Obecne fale upałów, huragany oraz inne ekstremalne zjawiska pogodowe prawdopodobnie będą się nasilały. Według autorów raportu, jeśli nie podejmie się natychmiastowych działań, to średnie temperatury na świecie wzrosną o 1,5 stopnia C w ciągu najbliższych 20 lat.
- Raport pokazuje w mocniejszy sposób, z mocniejszą szczegółowością, że my jako ludzie odpowiadamy za to, co się dzieje z klimatem. I jeżeli nie zredukujemy emisji gazów cieplarnianych, to będzie coraz gorzej - mówiła Anna Ogniewska z Greenpeace Polska. - Powinno nami wstrząsnąć to, że część zmian w naszym środowisku jest już nieodwracalna. Przez wiele tysięcy lat możemy zmagać się z tym, że poziom mórz wzrósł, zmieniła się sytuacja w oceanach, będą one coraz bardziej zakwaszone, będą produkować coraz mniej tlenu - zauważała.
Zdaniem ekspertki, najważniejsze są najbliższe lata. - Jeżeli nie będziemy redukować emisji, jeżeli nie odjedziemy natychmiast od spalania paliw kopalnych, kluczowa tutaj jest najbliższa dekada (...), może się okazać, ze tempo wzrostu poziomu mórz będzie bardzo szybkie, mogą obumierać lasy - podkreśliła. Wszystkie zmiany mogą zaś doprowadzić do tego, że temperatura wzrośnie poza granicę, która jest dla człowieka bezpieczna. - Punkty krytyczne są bardzo blisko - ostrzegała.
- Naukowcy z ICPP dają czerwone światło. Wcześniej mówili o tym, że zaczyna zapalać się dla ludzkości pomarańczowe światło, teraz przeskakujemy już na czerwone. Teraz nie ma złotego środka, potrzebne są działania wszystkich, ale przede wszystkim działania systemowe - mówiła. - Powinniśmy przestać emitować dwutlenek węgla i inne gazy cieplarniane, bo każda tona wyemitowana w tej chwili to jeszcze większe zagrożenie dla nas (...). Polski rząd musi przygotować plan odejścia od węgla do roku 2030, harmonogram i to, w jaki sposób zrobić to sprawiedliwie, aby nie krzywdzić ludzi.
"Gazy cieplarniane nie uznają granic"
Marcin Kowalczyk, szef działu klimat WWF Polska, podkreślał w TOK FM, że problem zmian klimatycznych dotyka każdego miejsca na Ziemi. - Wpływ człowieka na klimat jest widoczny na całej planecie, bo emisje gazów cieplarnianych nie uznają żadnych granic - mówił. - Za 70 lat część planety może się nie nadawać do zamieszkania, ale pewne rzeczy będziemy dostrzegać dużo wcześniej. Za 10 czy 20 lat zaczną się pojawiać fale upałów, przy których obecne upały będą tylko przyjemnym ciepłem - ostrzegał.
Ekspert oceniał też, że trudno wskazać największego winnego zmian klimatycznych, ale "spory interes mają w tym państwa uzależnione od paliw kopalnych". - Mogą być niektóre państwa Zatoki Perskiej, inne państwa wydobywające ropę naftową, gaz ziemny i utrzymujące się z tego - stwierdził. - Rosja oczywiście jest wielkim mocarstwem, ale nie należy przesadzać z samym znaczeniem Rosji dla emisji, bo to są jakieś 3 proc. światowych emisji - podsumował.
-
Gdy policja znalazła jej dzieci w beczce, poczuła ulgę. Jolanta K. - wyrodna matka czy ofiara?
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. Duchowny ostro o polskim Kościele: Rozpusta, rozpasanie, bezrozum
-
Najpierw obdukcja, teraz donos. Aktywista po akcji SOP w Świdniku: Tak tego nie zostawię
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
- Znamy polskiego kandydata do Oscara. "Chłopi" powalczą o nominację
- Mniej niż 6 zł za paliwo w Polsce. Tylko czy to aby na pewno dobra informacja?
- Rozpoczął się proces Joanny Senyszyn. Chodzi o jej wpis o Żołnierzach Wyklętych
- Festiwal teatru familijnego KORCZAK DZISIAJ startuje 19 października 2023 w Warszawie
- Zemsta Putina? Polak, prezes MTK na liście poszukiwanych przez rosyjskie MSZ