"Lex TVN". Nieoficjalnie: Stany Zjednoczone rozważają nałożenie sankcji na Polskę
"Z naszych nieoficjalnych rozmów wynika, że Stany Zjednoczone są zawiedzione i poirytowane działaniami, związanymi z przepisami zwanymi lex TVN. Waszyngton na ustawę patrzy nie tylko jako na uderzenie we własną inwestycję, ale także w trzon wartości demokratycznych" - informuje RMF FM.
Jak czytamy dalej, możliwe są trzy scenariusze amerykańskich sankcji, a w pierwszej kolejności Polska ma "symbolicznie odczuć" konsekwencje decyzji Sejmu. "Polska nie zostanie zaproszona na grudniowy szczyt demokracji organizowany przez prezydenta Bidena" - podaje RMF. Drugą opcją ma być zablokowanie sprzedaży czołgów Abrams, a Polska chciała kupić 250 takich pojazdów za łączną sumę 23 mld złotych.
Waszyngton ma również rozważać "opcję atomową", czyli nałożenie sankcji personalnych na prezydenta, premiera i prezesa PiS. "Według nieoficjalnych informacji Amerykanie biorą pod uwagę nałożenie na tych polityków zakazu wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych, co oczywiście oznaczałoby między innymi, że Andrzej Duda do końca swojej kadencji nie odwiedziłby już Białego Domu" - czytamy.
Lichocka odpowiada
- Uprzejmie proszę o uruchomienie samodzielnego myślenia. Wrzutki na temat rzekomych sankcji USA, wycofania wojsk itp. należy traktować jako elementy wojny hybrydowej mającej na celu podważanie trwałości NATO i jego skuteczności. Te wrzutki nie mają nic wspólnego z prawdą, wiele z #Ruskie- napisała na Twitterze Joanna Lichocka z PiS.
"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni". Szef amerykańskiej dyplomacji skrytykował nie tylko "lex TVN"
Przypomnijmy, że szef amerykańskiej dyplomacji skyrtykował nie tylko "lex TVN", ale również zmiany w KPA. "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni polską ustawą ograniczającą odzyskiwanie mienia przez ocalałych z Holokaustu i odzyskiwanie własności skonfiskowanej w czasach komunizmu oraz ustawą, która poważnie osłabi wolność mediów" - oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken.
"Domagamy się, by prezydent Duda nie podpisywał ustawy (dotyczącej odzyskiwania mienia - red.) lub skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Całościowe prawo rozwiązujące roszczenia do zabranego mienia jest potrzebne, by zapewnić jakąś sprawiedliwość ofiarom. Takie prawo przyniosłoby korzyść wielu polskim obywatelom, a także ludziom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Polski w czasie i po II wojnie światowej i którzy potem zostali obywatelami innych państw" - czytamy w oświadczeniu.
Szef dyplomacji Stanów Zjednoczonych podkreślił, że przegłosowane przez Sejm prawo uderza w najchętniej oglądaną niezależną stację newsową w Polsce. "Wolne i niezależne media, sprawiają, że nasze demokracje są silniejsze, a Sojusz Północnoatlantycki mocniejszy oraz mają podstawowe znaczenie dla naszych dwustronnych relacji. Wielkie amerykańskie inwestycje handlowe związują nasz dobrobyt i wspierają nasze zbiorowe bezpieczeństwo" - napisał Blinken.
DOSTĘP PREMIUM
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Myśliwce F-16 "same wojny nie wygrają". Gen. Bieniek studzi nastroje ws. samolotów dla Ukrainy
- "Bajki o żelaznym wilku". Petr Pavel nie wciągnie Czech bardziej w wojnę. Ale ma ważną rolę do odegrania
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Najpierw awanturował się w hotelu, potem ukradł policjantom radiowóz. Agresywny 32-latek zatrzymany
- Steez83 z PRO8L3M-u już nie śledzi polityki. "Są takie momenty, że należy tupnąć nogą"
- AAAA Rakietę tanio sprzedam. Garażowana, niebita, nosi ślady użytkowania
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Trwa kolejny finał. Ile pieniędzy już zebrano?
- Ten sondaż może nie spodobać się Donaldowi Tuskowi. Chodzi o powrót na fotel premiera
- "Nigdy nie wiemy, czym może się skończyć infekcja". 31. Finał WOŚP na walkę z sepsą. "Kluczowe są sprzęt i czas"